IŞİD-Türkiye işbirliği belgelerine Avrupa'dan destek

Russia Today (RT) televizyonunun yayınladığı ve Türkiye ile IŞİD arasında işbirliği olduğu gösteren belgelere Avrupa'dan destek geldi.

IŞİD-Türkiye işbirliği belgelerine Avrupa'dan destek

Russia Today (RT) televizyonunun yayınladığı ve Türkiye ile IŞİD arasında işbirliği olduğu gösteren belgelere Avrupa’dan destek geldi.

Avrupa Parlamentosu’nun Fransız milletvekili Bernard Monot, Türkiye’nin tutumunu haksız bulduğunu söyledi. “Türkiye bir yandan AB’den mali yardım alabilmek için bizimle işbirliği yapıyor, diğer yandan ise IŞİD ile müzakerelerde bulunuyor” diyen Monot şunları bulundu: “IŞİD’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın işbirliği yaptığına dair bir izlenim var. Burada bir suç ortaklığı söz konusu; yasadışı petrol ticareti, ve Türkiye’de olması muhtemel eğitim kampları.”

“Alman hükümetinin Erdoğan ile bağlantılarını güçlendirmesi kabul edilemez”

Alman parlamenter Andrej Hunko de RT’nin yayınladığı belgelerin uluslararası toplum tarafından incelenmesi gerektiğini ifade etti. Hunko, Alman hükümetinin Erdoğan ile bağlarını güçlendirmeyi planlamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“Ankara güvenillir bir partner değil”

İngiliz parlamenter Nathan Gill’se RT’nin yayımladığı belgelerden büyük rahatsızlık duyduğunu itiraf etti. “Tüm bulgular, Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini gösteriyor. Ankara, güvenilir bir partner değil. Brüksel’deki saldırıların sorumluluğunu IŞİD üstlendiği bir günde, Türkiye’nin IŞİD’i finanse ettiğini öğrendik. Bu korkunç bir şey” diyen Gill, İngiltere Başbakanı David Cameron’un AB’ye üyelik konusunda Türkiye ile işbirliği yapmasını kabul etmediklerinin altını çizdi.

“Türkiye IŞİD’in karşısına geçecek cesareti bulamıyor”

RT’ye konuşan bir diğer isim olan eski MOSSAD Şefi Elizzer Cafrir, Türkiye’nin tutumunun kendisini şaşırtmadığını ifade etti. Türkiye’de iktidarda kökten dinci parti bulunduğunu belirten Cafrir, “Türkiye en başından beri Suriye’deki radikal grupları destekliyor. IŞİD’in tüm dünyayı tehdit ettiğini anladılar ancak IŞİD’e karşı çıkacak cesareti bulamıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.