İşadamlarını Pensilvanya'ya götüren bakandan 'ihbar' çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, hükümette bakan düzeyinde 'Kripto FETÖ’cüler' olduğuna ilişkin iddiaları yanıtladı.

İşadamlarını Pensilvanya'ya götüren bakandan 'ihbar' çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, hükümette bakan düzeyinde ‘Kripto FETÖ’cüler’ olduğuna ilişkin iddiaları “Bunu diyen hiç durmasın hemen bunları başbakana, cumhurbaşkanına söylesin” diyerek yanıtladı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde işadamlarını Pensilvanya’ya Fethullah Gülen’in yanına götürdüğü iddia edilen Bakan Mehmet Özhaseki, Hürriyet‘e verdiği demeçte Cemaat operasyonlarına değinerek, AKP içinde bulunan kripto Cemaatçilerin ihbar edilmesini istedi. Özhaseki şunları söyledi:

“Kripto FETÖ’cüler asıl AK Parti’nin yönetiminde, bakan düzeyinde var, ben isimleri biliyorum’ diyen hiç durmasın hemen bunları başbakana, cumhurbaşkanına söylesin. Saniye geçirmeden paylaşsın. Bugüne kadar kendini saklamış, kurumlarda üst düzeye gelmiş gizli FETÖ’cüler kripto olarak tanımlanıyor. Biz hem hakkında bilgi belge hem de vicdani kanaatle tespit ettiklerimizi atıyoruz. FETÖ’nun sendikasına üye olmuş, çocuklarını onun okullarına göndermiş, bayrak denilen haberleşme sistemi üzerinden konuşmuş olanlar için bir de ‘bu adamı nasıl bilirsiniz’ diye soruyoruz.”

‘Köylü teyzeleri dizip bağırtıyorlar’

Özhaseki enerji santrallerine karşı halkın tepkisini “Köylü teyzeleri dizip bağırtıyorlar. O teyzeler masum ama arkasında başka planlar var.” diyerek eleştirdi.
Bakan Özhaseki, yatırımcıların tepkilerden rahatsız olduğunu ifade ederek, doğa ve kent talanının önünün açılacağına dair açıklamalarda bulundu.
Özhaseki, belediyelerin İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak kendi bakanlığına bağlanacağını, belediyelerle ilgili her türlü izin, hukuki görüş ve denetleme yetkisinin Çevre Bakanlığı’na geçeceğini belirtti.
ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) kurallarının zulme dönüştüğünü, adeta put haline getirildiğini iddia eden Özhaseki, çevreye dair önlemleri “taşkınlık” olarak niteledi. Bakan, “Elbette otel, deniz kenarına yapılacak. Ruhsatlarını vereceğim, gidip yapsınlar.” diyerek doğanın talan edilmesinin önünü açacağının sinyallerini verdi.
Kömür ve nükleer santrallere karşı halkın tepkilerini ise “köylü teyzeleri dizip bağırtıyorlar. O teyzeler masum ama arkasında başka planlar var.” diyerek açıklamaya çalışan Bakan, “kömür santrallerinin önü açılmalı, ÇED’de sıkıntıları giderip rahatlatmak lazım.” diye ekledi.
Özhaseki işadamlarının ÇED sürecinin uzunluğundan rahatsız olduklarını belirterek “Önlem alıyoruz. 15 gün içinde yanıt gelmez ise “olumlu” sayılacak. Bunun için yönetmelik ve tüzük değişikliği yeterli. Kapıda süründürmeyeceğiz yatırımcıyı.” dedi.

İşadamlarını Pensilvanya’ya götürdü

Cemaat soruşturması kapsamında tutuklanan Boydak Holding yöneticisi Hacı Boydak, kendilerini Pensilvanya’ya dönemin Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin götürdüğünü söylemişti.

Cezaevinde kendisini ziyaret eden CHP’li heyete konuşan Boydak şunları söylemişti: “10 yılda bir sefer gittim Belediye başkanı çok ısrar etti, beraber gittik. O beni zorladı, ben üç gün kaldım. Heyette Özhaseki, şu anki genel sekreter İsmail Tamer, Ahmet Öksüzkaya, Hamdi Kınaş, İlham Mirabeyli,Ali Öziş vardı. Ben üç gün sonra döndüm. Esas Washington’a gittik. Ondan sonra 2 saat Pensilvanya’ya gittik. Sonra ben New Jersey’e gittim. Onlar orada okulları gezmeye devam etti. Ben 10 yıldır 1 kez gittim.”