İran: Bağımsızlık Barzani ve Kürtler’e zarar

İran tarafından yapılan açıklamada, Mesud Barzani’nin bağımsız Kürdistan ve Sykes-Picot anlaşmasına yönelik sözlerine, “Irak’ın parçalanması ve ilk etapta bir Kürt devletinin oluşması bile yine ilk etapta Barzani ve Kürt kavminin kendi zararına tamam olacaktır" karşılığı verildi.

İran: Bağımsızlık Barzani ve Kürtler’e zarar
Neçirvan Barzani'nin Türkiye ve İran seyahatlerinde yaptığı görüşmelerde önemli fark hemen göze çarpıyor. İran, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağını kullanmazken Türkiye'deki görüşmelerde Barzani'nin dediği gibi Kürdistan bayrağı dalgalanıyor.

Neçirvan Barzani’nin Türkiye ve İran seyahatlerinde yaptığı görüşmelerde önemli fark hemen göze çarpıyor. İran, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağını kullanmazken Türkiye’deki görüşmelerde Barzani’nin dediği gibi Kürdistan bayrağı dalgalanıyor.

İran tarafından yapılan açıklamada, Mesud Barzani’nin bağımsız Kürdistan ve Sykes-Picot anlaşmasına yönelik sözlerine, “Irak’ın parçalanması ve ilk etapta bir Kürt devletinin oluşması bile yine ilk etapta Barzani ve Kürt kavminin kendi zararına tamam olacaktır” karşılığı verildi.

İran devlet radyosundan duyurulan açıklamada, Barzani’nin, Kürtler’in bir devlete sahip olmalarının hiçbir zaman bu kadar yakın olmadığına ilişkin sözleri değerlendirilirken, bunun Irak ve bölgenin istikrar ve güvenliğinin yararına olmayacağı savunuldu.

İran, Sykes-Picot Anlaşması’nın I. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Ortadoğu’daki topraklarını paylaşmak amacıyla İngiltere ve Fransa arasında gizli olarak imzalandığını vurguladı.

Açıklamada, Irak ve Suriye’de oluşturulan krizin, Sykes-Picot anlaşması amacına uygun yeni sınırların oluşturulması ve bölgenin çatışma ortamına sürüklenmesi için sultacıların yeni komplolarının bir parçası olduğu da ifade edildi.

İran, “Birleşik Irak devleti düşmanlarının IŞİD’in ülkeye egemen mezhebi ve etnik ayrışımların bir sonucu olarak ortaya çıktığını” öne sürerken, açıklamayı “Irak’ta etnik ve mezhebi tüm gruplar; Sünniler, Şiiler, Kürtler, Ezidiler’in tümü IŞİD teröründen çok ağır darbeler almışlardır. Irak’ın etnik yapısı ise Irak düşmanları ve sultacılar için bir bahane olmuştur. Hatta bugün Mesut Barzani tarafından dillendirilmekte olan Irak’ın parçalanması ve ilk etapta bir Kürt devletinin oluşması bile yine ilk etapta Barzani ve Kürt kavminin kendi zararına tamam olacaktır, Barzani bilerek veya bilmeyerek düşmanları ve sultacıların ayak yerlerine adım atmış bulunmaktadır.” diye sürdürdü.

Açıklamada, “bağımsız Kürdistan” devletinin uluslararası düzlemde ve bölgede olduğu gibi Kürdistan Bölgesi’nde de karşılık bulmadığı söylendi.

http://gazetemanifesto.com/2016/01/26/analiz-once-isid-simdi-barzani-emperyalizmin-yeni-sykes-picot-arayisi/