İran: ABD'nin müdahaleci tavrına füze kapasitemizi güçlendirerek yanıt vereceğiz

ABD'nin İran'ın füze programıyla ilgili İranlı bazı şirketler ve kişiler hakkında yeni yaptırım kararı almasına tepki gösteren Tahran yönetimi, füze kapasitesini daha da güçlendireceğini açıkladı.

İran: ABD'nin müdahaleci tavrına füze kapasitemizi güçlendirerek yanıt vereceğiz

ABD’nin İran’ın füze programıyla ilgili İranlı bazı şirketler ve kişiler hakkında yeni yaptırım kararı almasına tepki gösteren Tahran yönetimi, füze kapasitesini daha da güçlendireceğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cebir Ensari, İran’ın füze programının tamamen savunma amaçlı olduğunu savunarak, “Herhangi bir eylem, İran’ı savunma kapasitesini arttıracak meşru hakkından alıkoyamaz” dedi.

İran’ın füze alanındaki çalışmalarının dünya güçleri ile sağlanan nükleer anlaşmaya aykırılık oluşturmadığını söyleyen Ensari, füze denemelerinin BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına da aykırı olmadığını ifade ederek “İran’ın savunma programına yönelik ABD’nin her türlü müdahaleci tavrına karşılık füze kapasitemizi daha da güçlendirerek yanıt vereceğiz.” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda İran Devrim Muhafızları Başkan Yardımcısı Hüseyin Selami İran’ın uzun menzilli füze denemelerine devam edeceğini söylerken, ABD yönetimi de İran’ın balistik füze denemesi yaptığı yönündeki haberler doğrulandığı takdirde, durumun İran’la yapılan nükleer anlaşmanın ihlali anlamına gelmeyeceğini fakat konunun BM’ye taşınabileceği kaydetmişti.

ABD Hazine Bakanlığı, İran’ın füze programıyla ilişkisi olduğu gerekçesiyle bazı kurum ve kişileri yaptırım kapsamına aldığını duyurmuştu.