Iraklı milisler: Türk askeri çekilmezse savaşırız

Iraklı milis gücü Haşd eş-Şaabi, Türkiye'nin askerlerin çekilmemesi durumunda IŞİD'le savaştıkları gibi Türk askerlerine karşı da savaşacaklarını açıkladı.

Iraklı milisler: Türk askeri çekilmezse savaşırız

Iraklı milis gücü Haşd eş-Şaabi, Türkiye’nin Irak’ta işgalci olduğunu söyleyerek, askerlerin çekilmemesi durumunda IŞİD’le savaştıkları gibi Türk askerlerine karşı da savaşacaklarını açıkladı.

Batı basınında “Şii milisler” olarak bilinen Haşd eş-Şaabi (Halk Seferberlik Birlikleri), Irak’taki Türk askeri varlığına karşı sert bir açıklama yaptı.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw‘ın haberine göre, Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin Güvenlik Sözcüsü Yusuf El Kilabi, “Irak’ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, DEAŞ ile savaştığımız gibi onlara karşı da savaşırız. Aynı şekilde Türk ordu güçlerine karşı da geliriz” ifadelerini kullandı.

DHA’nın haberine göre, Haşdi Şabi komutanı Abu Mehdi el Muhendis ise TBMM’nin sınır ötesi tezkeresini onaylayarak Musul’da bulunan Türk askerlerinin görev süresini bir yıl daha uzatmasını “şiddetle kınadığını” duyurdu.

El Muhendis, Musul operasyonunda Irak polis ve askerinin yanında yer alacak Haşdi Şabi güçlerinin Türk askerlerine “işgalci olarak davranacaklarını” söyledi. El Muhendis operasyonlarda bazı bölgelerin asker ve polis denetiminde, bazı bölgelerin de Haşdi Şabi sorumluluğunda olacağını belrterek, TBMM kararının “açıkça Irak içişlerine karışmak ve egemenliğe müdahale etmek” olarak niteledi.

Öte yandan Irak Parlamentosu üyesi Ahmed El Cuburi, Irak’ın en kısa zamanda tutumunu netleştirip Türk güçlerinin Irak’tan çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi ve Arap dünyasından talepte bulunmasını istedi.