İlker Başbuğ'un Darbe Komisyonu'nda "Devam ederse terk ederim" dediği tartışma açığa çıktı

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, Darbe Komisyonu'nda milletvekillerini 'devam ederse komisyonu' terk edeceği yönünde uyardığı tartışma ortaya çıktı.

İlker Başbuğ'un Darbe Komisyonu'nda

Geçtiğimiz perşembe günü, 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için kurulan Darbe Komisyonu’nun davetlisi olan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un, komisyonda milletvekillerinin kendileri arasında tartışmaya başlaması üzerine “Benim olduğum yerde böyle bir tartışma olursa terk ederim” diyerek tepki gösterdiği öğrenilmişti.

Meclis tutanaklarına yansıyanlara göre, Başbuğ’u kızdıran o tartışma AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan’ın eski Genelkurmay Başkanlarından Hilmi Özkök’e atfen dile getirdiği “TSK dine soğuk durmuştur” sözü üzerine başladı.

Tutanaklara göre Başbuğ’un komisyonu terk etmekle tehdit ettiği tartışma şöyle gerçekleşti:

Ravza Kavakcı Kan (AKP İstanbul Milletvekili): Acaba muhafazakâr ve Atatürkçü gençler ya da Silahlı Kuvvetler mensupları atılırken FETÖ’cüler mi muhafaza edilmiş oldu bilinmeden? Çünkü misafir ettiğimiz yine bir eski Genelkurmay Başkanımız, ‘TSK dine soğuk durmuştur’ gibi bir ifade kullandı.

Mustafa Akaydın (CHP Antalya Milletvekili): Kullanmadı öyle bir ifade.

Kavakcı Kan: Tutanaklarda var efendim.

Başkan Reşat Petek: Arkadaşlar…

Başbuğ: Sayın Başkan, benim olduğum yerde lütfen tartışmalar olmasın. Yoksa tahammül edemem, müsaadenizi… Mahkemeyi bile terk etmişimdir yani. ”

Hilmi Özkök Komisyon’da ne demişti?

Darbe Komisyonu’nun 19 Ekim günü dinlediği eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, komisyonda milletvekillerine yaptığı açıklamada, TSK’nın ‘dine karşı bazı dönemlerde artmış bir şekilde soğuk davrandığını’ öne sürmüştü.

Özkök açıklamasının devamında “Neden? Çünkü dinden dolayı durum hep irticaya kayacak gibi bir tehlike hissetmiştir. Ama bu kullanıldı. Mesela ben de inançlı bir insan olduğumu hiç bir zaman saklamadım. Onun için de başıma çok sıkıntılar geldi. Ama bir defa da makamımda namaz kılmamışımdır” demişti.