İlerici Kadınlar Derneği: Cinsel istismar insanlık suçudur, aklayamazsınız!

İlerici Kadınlar Derneği (İKD) çocuk evliliklerini yasallaştıran skandal önergeyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

İlerici Kadınlar Derneği: Cinsel istismar insanlık suçudur, aklayamazsınız!

İlerici Kadınlar Derneği (İKD), AKP’nin Meclis’e getirdiği çocuk tecavüzlerine yasallaştıran skandal önergeyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Gerici AKP iktidarı tecavüzcüleri aklama derdine düştü” denilen açıklamada, önerge sahiplerinin adı çocuk istismarı skandalı ile birlikte anılan gerici Ensar Vakfı’nın etkinliklerinde boy göstermelerine dikkat çekilerek, bu milletvekillerinin derhal istifa etmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, önergenin görüşüldüğü saatlerde CNN Türk stüdyolarında ‘küçük yaştaki çocukların evliliğinin İslami hukuka göre uygun olduğunu’ savunan gerici yazar Vahdettin İnce’nin de suç işlediği ve yargı önüne çıkarılması gerektiği vurgulandı.

İKD’nin açıklaması şöyle:

“CİNSEL İSTİSMAR İNSANLIK SUÇUDUR, AKLAYAMAZSINIZ!

Çocuklarımızı her fırsatta kirli emelleri için kullanmaya çalışan gerici AKP iktidarı tecavüzcüleri aklama derdine düştü. Bir yandan kız ve erkek çocuklarının aynı ortamda bulunmalarına, yan yana oturmalarına ahlakçılık ikiyüzlülüğü ile tepki gösteren gericiler, öte yandan 12 yaşını doldurmuş çocukların cinsel istismarında rıza aramaktadırlar.

AKP’li vekillerin meclise sunduğu önerge tecavüzleri meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Sunulan önergede, cinsel istismar suçlarında, mağdurla failin evlenmesi durumunda tecavüzcünün ceza almaması isteniyor. Önerge aynı zamanda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesini veya infazın ortadan kaldırılmasını öngörmektedir.

Daha önce diyanetin verdiği fetvalar, 9 yaşında kız çocuklarının evlendirilebileceğini vaaz eden gericiler, Ensar Vakfını savunan vekiller aynı zihniyetin temsilcileridir. Yasanın meclise sunulmasının akabinde 1 Kasım seçimlerinde AKP’den Van milletvekili adayı olan İslamcı yazar Vahdettin İnce’nin televizyon programında 13 yaşında kız çocuklarının dini nikah ile evlenmesinin meşru olduğunu savunması nasıl bir çürümüşlük ile karşı karşıya olduğumuzun açık göstergesidir. Vahdettin İnce canlı yayında suç işlemiştir. Yargılanmalıdır.
Önerge sahibi milletvekillerinin ise Ensar Vakfı’nın etkinliklerinde boy göstermesi tesadüf değildir.

Cinsel istismar insanlık suçudur ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ülkenin dört bir yanından hergün çocuk istismarı haberleri gelirken çocuklarımızın değil tecavüzcülerin üstün çıkarlarını düşünen bu anlayıştan ülkemiz kurtulmalıdır.

Tecavüzü meşrulaştıran, çocuk yaşta evliliklerin önünü açan bu yasa derhal geri çekilmelidir. Önerge sahipleri istifa etmelidir.

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ”