İHD ve İstanbul LGBTİ'den suç duyurusu

İHD ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği; Onur yürüyüşlerini tehdit eden Müslüman Anadolu Gençlik ve Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu.

İHD ve İstanbul LGBTİ'den suç duyurusu

İHD ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği; Onur yürüyüşlerini tehdit eden Müslüman Anadolu Gençlik ve Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Trans Onur Haftası’nı düzenleyen İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, 19 Haziran Trans Onur Yürüyüşü ve 26 Haziran LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne dönük tehditlere ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Müslüman Anadolu Gençlik ve Alperen Ocakları hakkında bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan dernekler dilekçede Onur Yürüyüşü’nün tarihine değindi. Orlando katliamını hatırlatarak, “bu tarz tehditlerin çağdaş demokrasileri zedelediğini” belirtti.

Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek, hakaret, ayrımcılık ve tehditten haklarında suç duyurusunda bulunulan Müslüman Anadolu Gençlik ve Alperen Ocakları, homofobik ve transfobik söylemlerle Onur Yürüyüşleri’ni tehdit etmiş, katliam çağrısında bulunmuştu.