İBB'den 'Esenler Otogarı' açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Otogarı'nın tahliye edileceği iddialarını bir açıklama ile yalanladı.

İBB'den 'Esenler Otogarı' açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Otogarı’nın tahliye edileceği iddialarını bir açıklama ile yalanladı.

Belediye’den yapılan açıklamada, Esenler Otogarı’nın tahliyesinin söz konusu olmadığı belirtilirken, tahliye kararının otogara değil otogarın işletmecisine yönelik olduğuna dikkat çekildi. Açıklama şöyle:

“İstanbul Otogarı’nı işletme hakkı, 4 Mayıs 2019 tarihine kadar Uluslararası Anadolu Ve Trakya Otobüsçüler Derneği’ndedir. Basın Yayın Organlarında Haberlere konu edildiği şekilde, İstanbul Otogarının tahliyesi söz konusu değildir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yazısı, Otogarın İşletmecisine yöneliktir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Otogar İşletmecisi arasında önceden beri devam eden ihtilaflar mevcuttur. İşletmeci, UKOME tarafından, “Otoparka giriş-çıkışlar ilk 25 dakika için ücretsizdir” şeklinde alınan kararlara uymamaktadır.

Vatandaşlarımızın şikayetleri ve Belediyemizin tespitlerine istinaden işletmeciye idari para cezası verilmektedir. Bu cezalara karşı açılan davalar reddedilmektedir. Ayrıca, sözleşmeye göre otoparkı işletme hakkı olmadığından işletmeciye 2014 yılında dava açılmış olup halen devam etmektedir.

Haberlere konu olan yazımız ise, şirketin projeye aykırı imalat ve kullanımlarının olduğu tespit edildiğinden, bu husus yasal ve rutin bir işlem olarak İşletmeciye bildirilmiştir.

İşletmecinin, mevcut durum itibariyle hukuki süreçler dahilinde Otogarı işletme hakkı Sözleşmeye dayalı olarak devam etmektedir. Yasal çerçevede gönderdiğimiz yazı nedeniyle, Belediyemize yönelik yapılan ithamlar haksız ve mesnetsizdir”

http://gazetemanifesto.com/2016/08/22/ibb-esenler-otogarinin-tahliyesini-istedi-galip-ozturk-fetocu-picler-dedi/