HPG: Diyarbakır'daki F-16 bizim tarafımızdan düşürüldü

Geçtiğimiz gün Diyarbakır'da düşen F-16'nın Halk Savunma Güçleri (HPG) tarafından yapılan eylemle düşürüldüğü ifade edildi.

HPG: Diyarbakır'daki F-16 bizim tarafımızdan düşürüldü

Geçtiğimiz gün Diyarbakır’da eğitim uçuşundan dönüşü esansında düştüğü öğrenilen F-16 uçağının PKK’nin askeri oluşumu Halk Savunma Güçleri (HPG) tarafından düşürüldüğü açıklandı. Açıklamada uçağın özel yöntemlerle düşürüldüğü ifade edildi.

“TSK bilinemeyen bir sebep” demişti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) eğitim uçuşundan dönen uçağın henüz bilinemeyen bir sebepten düştüğünü açıklamıştı. 12 Aralık tarihinde yapılan açıklama şu şekilde idi:

“Türk Hava Kuvvetlerine ait bir adet F-16 tipi savaş uçağı, 12 Aralık 2016 günü saat 19.30 sularında eğitim uçuşu dönüşünde piste iniş için yaklaşırken, Diyarbakır Hava Meydanına yaklaşık 1,5-2 Mil mesafede iken henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı düşmüştür. Pilot olaydan yara almadan kurtulmuş olup sağlık durumu iyidir. Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Aynı gün Bakanlar Kurulu toplantısının çıkışında Numan Kurtulmuş da konu ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Bu akşam saatleri itibarıyla 19.31’de Mardin yolundan Diyarbakır’a doğru yaklaşırken bir F-16 uçağımız düşmüştür. Uçağımız düşmeden evvel pilotumuz sağ salim kurtulmuştur. Konu bütün detaylarıyla incelenmektedir. Bir eğitim uçuşuydu. Mühimmat yoktu üstünde, eğitim uçuşu sonrasında tamamlamak üzereyken uçağın düşmesi hadisesi vuku buldu. İlk değerlendirmelerde ortaya konan teknik arıza şeklinde. Detaylı şekilde araştırma yapılacak.”

Bugün HPG’nin internet sitesinde yayınlanan açıklama ise şu şekilde:

Açıklama Ajansa Nûçeyan a Firatê’de de (ANF) yayınlandı.

“Yurtsever Halkımıza Ve Kamuoyuna!

12 Aralık günü akşam saat 19.30 sularında Amed semalarında güçlerimiz tarafından, Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs’den kalkan ve Kurdistan da bombardıman düzenleyen Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir F-16 tipi savaş uçağı  Şehit Azad Farqîn Timi tarafından özel yöntemlerle gerçekleştirilen eylem ile düşürülmüştür.

Bu eylem, Amed’de şehit düşen Komutan Azad Farqîn yoldaş şahsında tüm şehitlerimizin anısına düzenlenmiştir. Eylemi yapan birliğimiz sağlam bir biçimde üs alanına dönmüştür.

Yapılan bu eylem ardından AKP devleti ve özel savaş organları her zamanki gibi çarpıtma faaliyetlerinde bulunarak bu olayın da gerçeğini gizlemeyi amaçlamış, gerçekte savaş faaliyeti yürütmekte olan F-16 uçağının eğitim faaliyeti yürüttüğünü ve bu eğitimde düştüğünü belirterek Türkiye halkını ve kamuoyunu yanıltmak istemiştir.

Saygı ile duyurulur…

14.12.2016

HALK SAVUNMA MERKEZ KARARGAH KOMUTANLIĞI”