Heybeliada’da Zafer Günü: Faşizme karşı mücadele ettiler, sıra bizde

Sovyetler Birliği'nin Nazilere karşı kazandığı zaferin 71. yılı nedeniyle yüzlerce kişi Heybeliada'da bir araya geldi.

Heybeliada’da Zafer Günü: Faşizme karşı mücadele ettiler, sıra bizde

Sovyetler Birliği’nin Nazilere karşı kazandığı zaferin 71. yılı nedeniyle yüzlerce kişi Heybeliada’da bir araya geldi.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ordusunun, İkinci Dünya Savaşı’da Nazi güçlerine karşı kazandığı zaferin 71. yıldönümü dün İstanbul Heybeliada’da kutlandı.

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev ile Sovyet ordusuna destek olabilmek için 13 yaşında çalışmaya başlayan ve babasını Nazi askerlerine karşı mücadelede kaybeden 86 yaşındaki Melnikova Taisiya da kutlamaya katıldı.

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği öncülüğünde, İstanbul Konsolosluğu’nun katkısıyla düzenlenen Zafer Günü anmasına yüzlerce kişi bir araya geldi.

Rus anıtına çiçek bırakıldı

Kabataş’tan tekneyle, kutlamanın yapıldığı Heybeliada’ya gelen grup hep birlikte marşlar ve halk şarkıları söyleyerek, 1828-1829 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında esir alınıp Heybeliada’ya nakledilen ve bir kısmı burada ölen yaklaşık 300 Rus askeri için inşa edilen anıta çiçek bıraktı.

Andrey Podyelışev ve Melnikova Taisiya, anıtın önündeki törende yaptıkları konuşmada Zafer Günü’nün insanlık adına tarihi bir mücadele olduğuna dikkat çektiler. Buradaki törenin ardından toplanma alanında koro tarafından marşlar söylendi.

Sputnik’e tarihi günleri anlatan Melnikova Taisiya “O sırada 11 yaşımdaydım. Çocukluğum o anda bitmiş sayılır. O zamanlar harp için herkes çalışıyordu. 13 yaşımda çalışmaya başladım. Topladığımız tüm sebzeler, harpteki askerlere gidiyordu. Yetişkinlerle beraber biz de çalışıyorduk. Açlık gördük, her türlü zorluğu gördük. Zafer ve barış istiyorduk. Bütün kalple bunu istiyorduk” dedi.

Nazilerin yenilmesi sürecine katkı verdiği ve Zafer Günü için gururlu olduğunu söyleyen Taisiya, tanıştığı insanların bu emeği için kendisine saygı göstermelerinden ötürü mutlu olduğunu söyledi.

‘Faşizme karşı mücadele ettiler, sıra bizde’

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği Başkanı Rimma Rizayeva ise hem Türk hem de Rus bayramlarını kutladıklarını belirtti.

Zafer Günü’nün özel bir yeri olduğunu belirten Rizayeva “En güzel bayram bizim için. Çünkü dedelerimiz hayatlarını feda etti zafer kazanmak için. Faşizme karşı bizim için çok şey yaptılar. Tabii ki faşizm ölmedi devam ediyor, artık biz mücadele etmeliyiz” dedi.

Kutlama, koronun katılımcılarla hep birlikte söylediği şarkılarla sonlandırıldı.