Hayat sigortası bahanesiyle hayatları çökerten çete yakalandı

İstanbul'da telefonla aradıkları kişileri hayat sigortalarını yenileme bahanesiyle dolandıran bir çeteye yönelik düzenlenen operasyonda 40 şüpheli gözaltına alındı.

Hayat sigortası bahanesiyle hayatları çökerten çete yakalandı

İstanbul’da telefonla aradıkları kişileri hayat sigortalarını yenileme bahanesiyle dolandıran bir çeteye yönelik düzenlenen operasyonda 40 şüpheli gözaltına alındı. Yaklaşık 10 bin kişiyi dolandırdıkları ileri sürülen çetenin 10 milyon TL’nin üzerinde vurgun yaptığı iddia edildi.

İstanbul’da vatandaşları arayarak hayat sigortası yaptırdıklarını belirten kişilerin, bu yöntemle dolandırıcılık yaptığı ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan çalışma kapsamında çete üyelerinin Kadıköy’de kurdukları çağrı merkezi ofisinden işlem yaptıklarını tespit edildi. “Geçen yıl otomatik talimatla kabul ettiğiniz hayat sigortasının bugün son günü, sigortanızı uzatmak için 800 lira, iptal etmek için 350 lira ödemeniz gerekmektedir. Eğer ödeme yapmazsanız icra yoluyla bin 600 lira tahsil edilecektir” denilen çok sayıda kişinin kart bilgileri alınarak dolandırıcılık yapıldığını belirlendi.

Ekipler, dün düzenledikleri operasyonda söz konusu çağrı merkezinde çalışan 40 kişiyi gözaltına aldı. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda, 51 harddisk, çok sayıda flash bellek ve telefon ile diz üstü bilgisayar ele geçirildi.

Şüphelilerin elde ettiği 10 bin 350 kişiye ait kart bilgileriyle Ukrayna’daki bir şirket adına çıkarılan pos makinesinden 10 milyon liranın üzerinde çekim yaptığı belirlendi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.