Hava Harp Okulu'nun parolası ortaya çıktı

15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce Hava Harp Okulu'nda yapılan toplantının ayrıntıları ortaya çıktı.

Hava Harp Okulu'nun parolası ortaya çıktı

15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce Hava Harp Okulu’nda yapılan ve 20 darbeci generalin katıldığı toplantının ayrıntıları ortaya çıktı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner’in yaptığı soruşturma kapsamında, 14 Temmuz tarihinde saat 20.00 sıralarında Hava Harp Okulu’nda başlayan ve 20 general ile subayın sivil kıyafetleri ile katıldığı toplantının ayrıntılarına ulaşıldı.

Toplantıyı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te toplantı yaptığı otele yapılan operasyonu yöneten ve darbe girişiminden tutuklanan Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in organize ettiği belirlendi. Sönmezateş’in, saat 19.53’te sırt çantasıyla Hava Harp Okulu ana komuta binasına giriş yaptığı tespit edildi.

Parola: Gökhan Şahin Sönmezateş’in misafiriyiz

Toplantıya katılmak için Hava Harp Okulu’na gelenlerin, “Gökhan Şahin Sönmezateş’in misafiriyiz” şifresini verdikleri, bu şifreyi verenlerin kaydının yapılmadan nizamiyeden giriş yaparak Hava Harp Okulu’ndaki ana komuta binasında yapılan toplantıya yönlendirildiği belirlendi. Toplantıya katılan 20 general ve subayın nizamiye kaydının alınmaması talimatının da Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay’ın emir astsubayı Burhan Torluk tarafından verildiği öğrenildi.

Toplantıya katılanlardan bazılarının aynı gece, gece yarısına kadar süren toplantıdan sonra Hava Harp Okulu’nda ayrıldığı, bazılarının da yine kayıt alınmadan okulun misafirhanesinde kaldıkları öğrenildi.

Kamera izleme odasıkaldırılmış

Hava Harp Okulu’nun ana komuta binasındaki kameralar hariç, okulun tüm kamera sisteminin darbeden 3 ay önce iptal edildiği, kamera izleme odasının da dinlenme odasına çevrildiği belirlendi. Hava Harp Okulu’nun nizamiyedeki nöbetçi kabinlerinin, darbe girişiminden bir gün önce kurşun geçirmez kabinler ile değiştirildiği tespit edildi.

Hava Harp Okulu Destek Komutanı Albay Yusuf Özdemir’in darbe günü okulda rütbeli ve rütbesiz askerlere sarı zarf içinde F serisinden birer dolar dağıttığı öğrenildi. F serisi dolarlardan bir tanesi, darbe girişiminden tutuklanan sözleşmeli er Muhammet Ömer Saldanlı’nın üzerinden çıktı.

Yakalama kararı çıkan subaylar

Yarbay Mustafa Serdar Özay, Üsteğmen İsmail Yiğit, Üsteğmen Mehmet Öztürk, Astsubay Halil Çetin’in darbe gecesi araçlarını Hava Harp Okulu’na getirerek otoparkına bıraktıkları ve ardından kayboldukları belirlendi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, bu kişiler hakkında yakalama kararı çıkardığı öğrenildi.