Fuat Avni ekibinin başındaki kişinin kimliği belirlendi

AKP ve Saray'a dair iddialarıyla tanınan Fuat Avni ekibinin kimlerden oluştuğu saptandı.

Fuat Avni ekibinin başındaki kişinin kimliği belirlendi

Bakırköy Başsavcıvekiliğine getirilen Okan Özsoy’un hazırladığı dosyada, Fuat Avni hesabının başındaki kişinin Ergenekon’un ‘isim babası’ olarak da bilinen Aydoğan Vatandaş olduğu ortaya çıktı.

AKP’nin yayın organlarından Star’ın haberine göre, istihbarat paylaşımı kapsamında FBI hesabı yöneten kişinin ABD’de yaşayan Aydoğan Vatandaş olduğu bilgisini verdi. Hesabı ilk kuran ve bir süre yöneten Sait Sefa’dan sonra görevi üstlendiği ileri sürüldü.

İstihbarat Daire Başkanlığı’yla beraber yapılan teknik araştırma neticesinde hesabın gerçekten de Aydoğan Vatandaş tarafından kullanıldığı ve zaman zaman Türkiye’ye gelip gittiği ve söz konusu hesabı burada da kullandığı belirledi. Cihan Haber Ajansı New York temsilcisi ve Today’s Zaman eski yazarı Aydoğan Vatandaş Twitter üzerinde ‘fuat avni’ mahlası ile @fuatavni @fuatavnifuat @fuat avni_f @fuataliavni kullanıcı adlı hesapları yönettiği, Türkiye’ye giriş yaptığı tarihlerde ise doruk.net iletişim tarafından internet hizmeti sunulan ‘WiSpotter’ isimli platform üzerinden Twitter erişimi sağladığı ve paylaşımlar yaptığı belirlendi.

Bu zamana kadar Fuat Avni olarak isimleri gündeme gelen ve aralarından Emre Uslu, Akif Mustafa Koçyiğit gibi isimlerin aslında Fuat Avni’ye bilgi ve istihbarat aktarımı yapan kişiler olduğu ileri sürüldü.