Filistin'den "İsrail ile normalleşme" iddiası: Türkiye İsrail'den silah alıyor

Filistinli haber ajansı Sawa News, Ankara'nın 'Mavi Marmara Baskını' nedeniyle siyasi kriz yaşadığı, Tel Aviv'le arayı düzeltmek için İsrail'den silah alımı hususunda anlaşmaya vardığını iddia etti.

Filistin'den

Filistinli haber ajansı Sawa News, Ankara’nın ‘Mavi Marmara Baskını’ nedeniyle siyasi kriz yaşadığı, Tel Aviv’le arayı düzeltmek için İsrail’den silah alımı hususunda anlaşmaya vardığını iddia etti.

Kudüs’ten Arap dünyasına yayın yapan Sawa News Haber Ajansı, Türkiye’nin İsrail ile arayı düzeltmek için askeri mühimmat anlaşması yaptığını ileri sürdü. Türkiye İsrail doğalgazının kendisi üzerinden geçmesi için ilişkilerin normalleşmesini gündeme getirmiş ve bu yönde adımlar atıyordu.

Ajans, Tel Aviv yönetimine yakın kaynaklardan aldığı bilgi doğrultusunda iddia ettiği anlaşmanın detaylarını aktardı. Anlaşmaya, Türkiye’den, savunma bakanlığı bünyesinde görev yapan özel bir diplomatın Tel Aviv’e gelerek katıldığını belirtti. İttifak edilen belgede, Ankara yönetiminin İsrail’den, insansız hava aracı, F-16 uçakların yedek parçası ve modernizasyonu ile çeşitli askeri mühimmat alımının yazıldığı ifade edildi. Ajans, İsrail kanadının ise varılan bu anlaşmayla iki ülke ilişkilerindeki krizin aşılmasına sebep olacağını vurguladığını ekledi.

Öte yandan, Kuveyt gazetesi el Ceride’nin haberine göre ise ilişkilerin normalleşmesine yönelik görüşmelerin ileri aşamalarda olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca, Türkiyeli diplomattan daha önce iki ülke arasında imzalanan güvenlik anlaşmasının yenilenmesini talep eden İsrailli yetkililerin, söz konusu silahların Türkiye-Suriye sınırındaki Kürt unsurlarına karşı kullanılıp kullanılmayacağına dair açıklama istediği de iddia edildi. Türkiyeli diplomatın İsrail’in taleplerini üsleriyle görüşüp cevap vereceği öne sürüldü. Haberde İsrailli yetkililerin ise Ankara’nın talebine henüz karşılık vermediği ifade edildi.