Eski Emniyet Müdürü Mutlu Çelik: İkinci darbeyi polisler yapacak

Eski Emniyet Müdürü Mutlu Çelik, ikinci darbe hareketinin polis tarafından yapılacağını öne sürdü.

Eski Emniyet Müdürü Mutlu Çelik: İkinci darbeyi polisler yapacak

Eski Emniyet Müdürü Mutlu Çelik, polis içerisinde cemaatlerin hala etkin olduğunu ve ikinci darbe hareketinin polis tarafından yapılacağını öne sürdü.

CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge Mutlu Çelik, Gülen cemaatinin uluslararası güçler tarafından kullanıldığına dikkat çekerek, Saray’a kadar ‘sızmış’ örgütün ve bu örgüte benzer yapıların alternatif planları devreye soktuğunu dile getirdi.

Mutlu Çelik, ayrıca şuan görevde alan 90 Valinin gözaltı listesinden, o listeyi hazırlayan polisin gözaltına alınıp tutuklanmasıyla kurtulduğunu da iddia etti.

Çelik bunların dışında muhalefetin içinde 20’ye yakın cemaatçi vekil olduğunu öne sürdü.

 

Emniyet’te 20 Cemaat var

Eski polis, yazar ve gazeteci Zübeyir Kındıra da polis teşkilatı içerisindeki 20 cemaatten 6’sının etkin olduğunu ifade etti. Kındıra, Menzil, Nurculuğun Okucuyu ve Yazıcı kolu, Nakşiler ve Milli Damarcılar (Eski cemaatçiler ile Milli Görüşçüler) gruplarının polis teşkilatında etkin olduğunu belirtti.

Kındıra polisin sendika hakkının da cemaat tarafından engellediğine ve bu polislerin açığa alındığına dikkat çekti. Kındıra, “Polisler sendikaya, derneğe gidemiyor ama cemaatlere, tarikatlara gidebiliyor. Yasak sendika hakkı illegal bir yapı tarafından engellendi” diye konuştu.

‘Hanefi Avcı dışından gibi görünüyor’

Cevdet Saral ise 1999 yılında yazdığı raporu hatırlattı. Saral bu raporda ismi geçen polislerin üst düzey görevlere getirildiğini kaydetti. Saral Hanefi Avcı’nın da cemaatçi olduğunu ve cemaat içindeki çatışma nedeniyle tasfiye edildiğini sonradan da cemaatin dışından gibi gözüktüğünü kaydetti.

Avcı’dan cevap

Hanefi Avcı programa telefonlar bağlaranak cevap hakkını kullandı. Avcı, Saral’ın hazırladığı raporun kanun dışı yollarla yapılması iddiasıyla kendisinin dava açtığını hatırlattı. Avcı raporu hazırlayanlarla arasında itilaf olduğundan dolayı kendisinin raporda Cemaatçi olarak geçtiğini öne sürdü.