Esad: Suriye bölgede önemli tarihi bir rol üstlendi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesine karşı başlatılan büyük savaşı kazanan lider olarak tarihe geçmek istediğini söyledi.

Esad: Suriye bölgede önemli tarihi bir rol üstlendi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesine karşı başlatılan büyük savaşı kazanan lider olarak tarihe geçmek istediğini söyledi.

Sputnik’e konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Tarihin sık sık yanlış yazıldığını ve çarpıtıldığını biliyoruz. Suriye’deki durumu ise en iyi tarihçiler ve Suriye halkı değerlendirebilir. Kendi adıma bir değerlendirme yapamam ancak belki de önceki yüzyıllarda görülmemiş vahşi uygulamaları kullanan teröristlerden ülkesini kurtaran ilk isimlerden biri olmak isterim. Suriye bölgenin önemli ülkelerinden biri olduğu için bölgeyi de kurtaran isim olarak tarihe geçmek istiyorum” dedi.

“Suriye dağılsaydı, bölgenin tamamı bundan etkilenirdi”

Esad, “Eğer Suriye devleti dağılsaydı ve anarşi olsaydı, bölgenin tamamı bundan etkilenirdi. Bu açıdan bakıldığında, tarihe geçmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin korunması açısından iki önemli nokta gördüklerini belirten Suriye Devlet Başkanı, “Birincisi, terörle mücadele. İkincisi ise yaşananlara son vermek için yürütülen siyasi çalışmalar. Normal hayata dönmek isteyen militanlarla yapılan müzakereler de bunlardan biri. Son iki yıl içinde bu konuda ciddi başarılar elde ettik” derken hükümetin, normal hayatlarına geri dönmek isteyen militanlarla yapılan barış müzakerelerinde ciddi başarılar kazandığını belirtti.

“Batı’ya güven olmaz”

Kriz sürecinde çıkardıkları en önemli dersin Batı’ya güven duyulamayacağı olduğunu söyleyen Beşar Esad, batılı ülkelerin uluslararası hukuktan ve BM prensiplerinden uzak bir siyaset izlediğini kaydederek “Hiçbir sorunun çözümünde Batı’ya güven olmaz. Batılı ülkeler dürüst ve samimi değil” dedi.

Suriye’deki savaş sona erdikten sonra Arap ve İslam dünyasına nüfuz edebileceklerini de kaydeden Esad, Ortadoğu’da önemli bir rol oynayabileceklerini belirtti.

Suriye’nin bulunduğu bölgede önemli tarihi bir rol üstlendiğini ifade eden Esad, “Bu rol, diğer halklara da nüfuz edecek. Çünkü burası tek bir bölge ve burada yaşayan insanlar ve gelenekler birbirine benziyor” diye konuştu.