Erdoğan'dan yeni 'idam' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman ARD kanalına verdiği röportajda idam cezası talebiyle ilgili açıklamada bulundu.

Erdoğan'dan yeni 'idam' açıklaması

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de halkın “İdam” dediğini, bu talebin getirileceği yerin de Parlamento olduğunu söyledi.

Erdoğan, Alman ARD televizyonuna verdiği röportajda, “Parlamentoya bu talep gelir, Parlamento kabul eder veya etmez. Ederse bununla ilgili adımlar atılır ama etmezse o zaman da söyleyecek hiçbir şeyimiz yok” dedi.

‘Kaldırdık da ne oldu?’

“Burada bir gerçeği vurgulayalım: Bakınız şu anda biz 53 senedir Avrupa Birliği’nin kapısındayız” diye konuşan Erdoğan, “Biz idam cezasını kaldırdık. İdam cezasını kaldırdık da ne değişti?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, AB üyesi ülkelerin dışında dünyanın neredeyse tamamına yakınında idam cezasının uygulandığını söyledi.

“Siyasi yaşamımın en kritik anıydı diyebilirim, yani şu ana kadar 14 sene içerisinde böyle bir anı yaşamadık. Tabii en büyük üzüntümüz, bu şahsımdan öte milletime karşı yapılmış bir darbeydi, bir saldırıydı” dedi.

Erdoğan, darbe girişimi sonrasındaki görevden uzaklaştırmalarla ilgili olarak da, hukuk dışı atılmış herhangi bir adım olmadığını söyledi.

‘OHAL 3 ay daha uzatılabilir’

Erdoğan, 3 aylık bir süre için ilan edilen olağanüstü hâlin 3 ay daha uzatılabileceğini, bunu gelişen şartların belirleyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı, mülteciler konusunda da AB üyesi ülkelerin Türkiye’ye verdikleri sözleri yerine getirmediklerini belirtti.

‘Gönderdikleri 1.5-2 milyar dolar’

Erdoğan, “Maalesef hiçbir Batılı ülke bu konuda samimi olmadı. Söz verdiler, 3 milyar Euro göndereceğiz dediler. Sorun bakın ARD Kanalı olarak, ‘Ne gönderdiniz?’ diye. Maalesef sembolik şu anda gönderdikleri 1,5-2 milyar, o kadar” dedi.