Erdoğan rektörlük seçimlerine de el attı: Mevcut usülden vazgeçilsin

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, rektörlük seçimlerinin 'sorunlu' hale geldiğini öne sürerek, seçim ve atama sisteminin değişeceğinin sinyalini verdi.

Erdoğan rektörlük seçimlerine de el attı: Mevcut usülden vazgeçilsin

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, rektörlük seçimlerinin ‘sorunlu’ hale geldiğini öne sürerek, seçim ve atama sisteminin değişeceğinin sinyalini verdi.

Ak Saray’da düzenlenen 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde üniversite rektörleri ve dekanlarına konuşan Erdoğan “Görünüşte demokratik olan rektörlük seçimleri üniversitelerde ayrışmaları körüklemektedir” derken, “Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usülden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından diğer satırbaşlıkları şöyle:

5 üniversiteye kalkınma teşviki 

2006’da kurulan 40 üniversitemiz arasından seçilen 5 yükseköğretim kurumumuz bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecek. Burada 5 üniversitemizi ve desteklenecekleri alanları açıklıyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi tarım havza bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim kurumları olarak belirlenmiştir.

“Musul’da Suriye gibi sabrediyoruz”

“Yeni neslin Misakı Milli’yi çok iyi bilmesi lazım. Bunu kavrarsak Suriye’deki, Irak’taki sorumluluğumuzu anlarız. Bugün Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, hem masada hem de arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyorum. On binlerce kilometre öteden geleceksin, bu senin için bir hak olacak… Benim sınırım var, tarihsel sorumluluğum var. Biz olacağız, hem arazide hem de masada olacağız. Görüşmeler yapılıyor. Araziye yönelik hazırlığımız devam ediyor. Suriye gibi sabrediyoruz”