'Erdoğan için canımızı feda ederiz' diyen Celal Şengör: Tayyip Bey turnayı gözünden vurdu

Prof. Dr Celal Şengör, Başbakan Binali Yıldırım'ın göreve gelişinin ardından "Tayyip Bey turnayı gözünden vurdu" dediğini söyledi.

'Erdoğan için canımızı feda ederiz' diyen Celal Şengör: Tayyip Bey turnayı gözünden vurdu

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Birisi kastetmeğe kalkarsa hayatlarımızla koruruz” diyen Prof. Dr Celal Şengör, bu kez Başbakan Binali Yıldırım’ın göreve gelişinin ardından “Tayyip Bey turnayı gözünden vurdu” dediğini söyledi.

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, bugünkü köşesinde Celal Şengör’ün mektubunu yayımladı. Mektupta Şengör, Ahmet Davutoğlu için “Binali Bey selefi gibi saçma sapan bir hayal dünyasında değil, mühendisliğin affetmez katı gerçekleri içinde pişmiştir” diye yazdı.

Şengör, daha önce de “Birisi vatanımıza, bayrağımıza, devletimize, Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, muhalefetimize vs. kastetmeğe kalkarsa o en acımasız şekilde eleştirdiğimiz kişileri hayatlarımızla koruruz” demişti.

Şengör, Yalçın Bayer’e gönderdiği mektupta şu ifadeleri kaleme aldı:

Binali Yıldırım Bey başbakan olduğu zaman eşim Oya’ya demiştim ki; “Bu sefer Tayyip Bey turnayı gözünden vurdu.

Beklentim, Ahmet Davutoğlu Bey’in ülkemizi felaketin eşiğine getiren politikalarından hızla aklın yoluna dönüleceğidir.

Sebebini sorarsan basit: Binali Bey iyi bir tahsil görmüş, sıkı bir mühendistir. Neden­sonuç ilişkisini iyice hesap etmeden adım atmaz, hata payı kavramı nedir iyi bilir. Sosyal disiplinlerde palavra payı çok büyüktür; halbuki temel mühendislik ve fen bilimleri buna tahammül edemez. Binali Bey, hem İTÜ gibi ülkemizin bence en köklü ve en iyi mühendislik okulunda okumuş, girilmesi o zaman en zor olan Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’ne girmiş ve daha sonra bu konuda yurtdışında çalışarak değerini ispat etmiştir. Politikaya bir mühendis gibi baktığı, AKP devrinde yurtta yapılan ulaştırma atılımında kendini göstermiştir.” (Keşke Milli Eğitim’in başına da bir Binali Yıldırım bulunabilse.) “Aman ne iyi şeyler oluyor” diye bugünlerde yazılar yazan köşe yazarlarından ricamdır: Biraz bakın, niçin? Bu önemli atılımlarda, hele dış politikamızın hızla düzelmesinde, Atatürk’ün dediği gibi, sebep “ilim ve fen düsturlarını rehber ittihaz etmektedir”, çünkü Binali Bey selefi gibi saçma sapan bir hayal dünyasında değil, mühendisliğin affetmez katı gerçekleri içinde pişmiştir. Şimdi Cumhurbaşkanımızdan, AKP iktidarından ve tüm Meclis’ten beklenen Atatürk’ün bu cümlesinin devamında söylediklerini gerçekleştirmektir:

“Milletimizi yetiştirmek için asıl olan, mekteplerimizin, darülfünunlarımızın teessüsünde aynı mesleği takip edeceğiz. Evet, milletimizin siyasi, içtimai hayatında, milletimizin fikri terbiyesinde rehberimiz ilim ve fen olacaktır.”

http://gazetemanifesto.com/2016/08/10/deniz-gezmise-eskiya-diyen-celal-sengor-erdogan-icin-hayatimizi-feda-ederiz/