Erdoğan da "talimatları Kandil'den alıyormuş"

AKP'lilere göre Erdoğan da "talimatları Kandil'den alıyormuş".

Erdoğan da

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da düzenlediği olağanüstü genel kurul sonrası açıkladığı ‘özyönetim deklarasyonu’ TBMM Genel Kurulu’nda da tartışmalara neden oldu.

Kürsüye gelen HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “başka bir siyasetçinin” görüşlerini açıklamak istediğini söyleyen Paylan, AKP’li vekillere “Lüften dinleyin, buna da kızacaksınız biliyorum” diyerek şu konuşmayı yaptı:

“Dünyada gelişmiş ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye bir şey yok. Tam aksine, eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getiriyor. Bu güçlenme alametidir. Gelin bizim tarihimize, Osmanlı’ya baktığımız zaman Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti var. Güçlü Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı muhafaza edebilirsiniz. Belediye başkanlarını seçiyoruz da valileri niye halk seçmesin?”

Paylan’ın konuşmasında kullandığı ifadeler üzerine AKP’liler tepki göstermeye başladı. Bu sırada AKP’li Faruk Özlü ile HDP’li Paylan arasında geçen diyalog Meclis tutanaklarına şu şekilde yansıdı:

Özlü: Kâğıdı eline Kandil mi verdi?

Paylan: Bunlar sizi kızdırır değil mi? Kim söylemiş bunu?

Özlü: Onu Kandil’de kim verdi? Kandil mi verdi?

Paylan: “Kandil mi tutturdu?” diyorsunuz, değil mi? Bunu, 30 Mart 2013’te Erdoğan söyledi. “Kandil mi tutuşturdu?” diyorsunuz değil mi? Erdoğan tutuşturdu. Bakın, üzerinden daha iki yıl geçmedi, daha mürekkebi kurumadı.

Böylece, Paylan’ın, 30 Mart 2013 tarihinde Başbakan olan Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı ismini vermeden okumasına gösterilen tepki bir fiyaskoya dönüşmüş oldu.