Enflasyon hedefi şaştı

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon oranları, hedefi ve beklentileri çok aştı.

Enflasyon hedefi şaştı

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,21, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,81, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,81 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,67 artış gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Aylık en yüksek artış yüzde 1,24 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu. Ana harcama grupları itibariyle Aralık ayında endekste yer alan gruplardan ev eşyasında yüzde 0,53, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,45, konutta yüzde 0,43 ve lokanta ve otellerde yüzde 0,33 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1,98 ile giyim ve ayakkabı oldu. Ana harcama grupları itibariyle Aralık ayında endekste yer alan gruplardan ulaştırmada yüzde 0,57, haberleşmede yüzde 0,22 ve eğlence ve kültürde yüzde 0,17 düşüş gerçekleşti. Yıllık en fazla artış yüzde 13,23 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre eğlence ve kültür (yüzde 11,56), çeşitli mal ve hizmetler (yüzde 11), ev eşyası (yüzde 10,95), gıda ve alkolsüz içecekler (yüzde 10,87) artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

Aylık en yüksek artış yüzde 1,17 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)’de oldu. İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey’de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 9,83 ile İzmir bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 8,31 ile İzmir bölgesinde gerçekleşti.

Aralık 2015’te endekste kapsanan 426 maddeden 54 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 253 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 119 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi aylık yüzde 0,33 düştü

TÜİK verilerine göre Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,71 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,28 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,92 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,27 düşüş, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,52 düşüş ve su sektöründe yüzde 1,05 artış olarak gerçekleşti.

Memur maaşlarındaki artış belli oldu

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kamu emekçilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı da belli oldu.

Açıklanan enflasyon oranlarına göre memur maaşlarına yaklaşık yüzde 1’lik ek artış yapılacak.

Mehmet Şimşek: Enflasyondaki tablo arzuladığımız bir tablo değil

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV kanalında katıldığı programda açıklanan enflasyon oranlarına ilişkin soruları da yanıtladı. Şimşek’in açıklamalarında iyimser gözükmeye çalışması dikkat çekti.

Mehmet Şimşek’ten öne çıkan satır başları şöyle:

-Aralık ayı çok yoğun geçti, yoğun bir ayı geride bıraktık. Şimdi gündem reform.

-Enflasyondaki tablo arzuladığımız bir tablo değil. Enflasyon tablosu çok iyi değil. Gıda fiyatlarındaki katılık devam ediyor. Ciddi bir reform gerekiyor.

-Genel makroda performansta enflasyon, karnemizin nispeten düşük olduğu bir alan.

-Enflasyonda 2016’da çok ciddi bir mücadele gerekecek, başarılabilir. 2016’da en öncelikli makro sorunlardan biri enflasyonla mücadele olacak.

-Asgari ücretin reel olarak yüzde 20 artmış olması da ciddi bir handikap. Bunun enflasyona yansımaları olabilecek.

-Asgari ücret artışının maliyetlere yansıması yüzde 1.8-2.8 arasında olabilir, firmalar bunun maliyetini tamamen yansıtmayabilir.

-Yapılan çalışmalar asgari ücretin enflasyona etkisinin yüzde 1.1-2.2 arasında olabileceğini gösteriyor.

-Son dönemde jeopolitik gerginlikler had safhada. Cari açığı olumlu etkileyen faktörler var. Biz reformlarla, AB süreciyle kaynak çekmeye başlarsak, TL’nin güçlenmesi her zaman ihtimal dahilinde ama tahminde bulunmuyorum.

-Küresel şartlara göre büyümede oldukça iyiyiz, Türkiye yüzde 3,5-4 aralığında büşümüş olacak.