Dünyadan obezite gerçekleri

Elde edilen bulgulara göre dünya çapında obez insan sayısı 1975 yılında 105 milyondan 2014 yılında 641 milyona çıktı.

Dünyadan obezite gerçekleri

İngiltere’de yayınlanan bir araştırmaya göre dünyada obez olarak sınıflandırılan yetişkinlerin sayısı zayıf insanlardan daha fazla.

Imperial College London Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından yürütülen ve tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmaya göre dünya çapında obezite erkeklerde üç kat, kadınlarda ise iki kattan fazla arttı.

Araştırma 1975 ve 2014 yılları arasında 186 ülkeden 20 milyon yetişkin insanın vücut kütle indekslerini karşılaştırdı. Çalışmanın baş yazarı Prof. Majid Ezzat “ciddi bir obezite salgını” yaşandığını söyleyerek hükümetlerin harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Elde edilen bulgulara göre dünya çapında obez insan sayısı 1975 yılında 105 milyondan 2014 yılında 641 milyona çıktı.

Düşük kilolu insan sayısı ise aynı yıllarda 330 milyondan 462 milyona yükseldi.

“Sağlıklı yiyecekler desteklenmeli”

Ezzati sebze ve meyve gibi sağlıklı gıda seçeneklerinin daha ucuz olması ve işlenmiş sağlıksız yiyeceklerin fiyatlarının artırılmasının gerektiğini de söyledi.

Araştırmada öne çıkan bulgular şöyle:

  • Dünyada en fazla obez erkek ve kadınlar Çin ve ABD’de yaşıyor
  • İngiltere’deki kadınlar Avrupa’nın en yüksek üçüncü vücut kütle indeksine sahip, erkekler ise 10. sırada
  • Dünyadaki obez yetişkinlerin beşte biri yani 118 milyonu yüksek gelirli altı İngilizce konuşan ülkelerde yaşıyor: Avusturalya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD
  • 2025 yılına kadar İngiltere’deki obez kadınların oranı yüzde 38 ile Avrupa’daki en yüksek orana ulaşması bekleniyor. Bunu yüzde 37 ile İrlanda, yüzde 34 ile Malta izliyor.
  • Çin 43,2 milyon erkek ve 46,4 milyon kadınla en fazla obez nüfusa sahip ülke
  • ABD’de ise 41,7 milyon obez erkek ve 46,1 milyon obez kadın yaşıyor.
  • 2014’te İngiltere’de yaşayan erkeklerin 6,8 milyonu kadınların ise 7,7 milyonu obez sayılıyor.
  • Düşük kilolu olmak Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerde ciddi sağlık sorununa işaret ediyor.

Aşırı düşük kilolu olanlar da incelendi

Araştırma ayrıca düşük kilolu insanların sayısını da inceliyor. Buna göre aynı zaman diliminde zayıfların oranı erkeklerde yüzde 14’ten yüzde 9’a, kadınlarda yüzde 15’ten yüzde 10’a gerilemiş.

Bristol Üniversitesi’nden Prof. George Davey Smith dünyanın giderek “daha şişman, sağlıklı ama adaletsiz” bir hal almakta olduğunu vurgularken, yetersiz beslenmenin yarattığı sorunlara odaklanmadan obeziteye yoğunlaşmanın kaynakların yoksulları etkileyen sorunlardan zenginleri etkileyen sorunlara yönlendirilmesi riski yarattığına dikkat çekiyor.