Diyanet’ten çello açılımı

Diyanet, cami ve tekke musikisini yeniden canlandırmak amacıyla kurduğu Tasavvuf Musiki Korosu’nun içine ‘çello’yu da dâhil etti.

Diyanet’ten çello açılımı

Diyanet, cami ve tekke musikisini yeniden canlandırmak amacıyla kurduğu Tasavvuf Musiki Korosu’nun içine ‘çello’yu da dâhil etti. İmamlardan oluşan koro mübarek gün ve gecelerde musiki dinletileri sunacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, cami ve tekke musikisini yeniden canlandırmak amacıyla imamlardan oluşan Tasavvuf Musiki Korosu kurdu. Ancak ilginç bir karar vererek koro içine Batı müziğinin vazgeçilmez müzik aletlerinden biri olan çelloyu da dâhil etti. Mübarek gün ve gecelerde musiki dinletileri sunacak olan ekip, Mevlevi ayini, Alevi Bektaşi nefesleri, ilahiler, tesbihatlar, gülbank, semah ve salalarla dinleyiciyle buluşacak.

Koro, Ankara’da görev yapan ses ve müzikal kabiliyeti yeterli olan biri çellist, 20 kişiden oluşuyor. Türk din musikisi, İslam tarihi ve sanatları alanlarında yüksek lisans ve doktora yapan imamlardan oluşan koro, yapılacak konser, televizyon programı ya da mübarek gün ve geceler için hazırlanacak olan programlarda sahne alacak.

Koro, dini musikinin temel iki alanı olan cami ve tekke musikisini icra edecek. Cami musikisinde, Kuran, ezan, kamet, tesbihat, sala, mihrabiye, tekbir, temcid, mevlit, miraciye, muhammediye yer alıyor. Tekke musikisinde ise Mevlevi ayini, Alevi Bektaşi nefesleri, ilahi, durak, kaside, Na’t, şugul, savt, gülbank, Semah, nefes olarak dinleyiciye sunulacak.