Diyanet Cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarını 'gayrimeşru' ilan etmişti!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütün camilerde okuttuğu bugünkü cuma hutbesinde yılbaşı kutlamaları 'gayrimeşru' olarak nitelendirildi.

Diyanet Cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarını 'gayrimeşru' ilan etmişti!

Ortaköy’de gece kulübüne yapılan kanlı saldırıda şimdiye dek en az 35 kişinin hayatını kaybettiğini öğrenilirken, akıllara Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma hutbesindeki ‘yılbaşı karşıtı’ mesajları geldi.

2016 yılının son ayı boyunca milli eğitim müdürlerinden cemaat ve tarikat liderlerine, gerici siyasi örgüt ve partilerden kimi AKP’li yazar ve trollere kadar devam ettirilen ‘yılbaşı kutlanmasın’ kampanyasında Diyanet de sözünü söylemiş, kutlamaların ‘gayrimeşru’ olduğunu açıklamıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki tüm camilerde okunan cuma hutbesinde, yılbaşı kutlamasının ‘gayrimeşru’ olduğu iddia edildi. Diyanet’in hazırladığı cuma hutbesinde, “Kendini ve yaratılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz” denildi.

Hutbede şu ifadeler kullanıldı:

“Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz.

Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür.

Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi muhafaza eylesin.”