Demirtaş'tan "kayyum" açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van'da açıklamalarda bulundu.

Demirtaş'tan

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van’da yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesi İmralı’da yaşananlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Demirtaş “Öcalan sağ mı değil mi acilen açıklanması lazım” dedi.

Van’da konuşan Selahattin Demirtaş “15 Temmuz akşamı bir helikopter İmralı’ya inmek istemiş. Orada bir çatışma yaşanmış. Öcalan sağ mı değil mi acilen açıklanması lazım” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının da aralarında bulunduğu toplu açılış törenine katılmak üzere Van’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel halka hitap etti. Demirtaş, hükümetin belediyeye kayyım atamaya hazırlandığını belirterek,”Halkımıza ve belediye çalışanlarımıza sesleniyorum. Kayyumu tanımayın ve emirlerini yerine getirmeyin. Diktatörlüğe geçtik. Biz böyle bir adama biat etmeyeceğiz. Her an sivil bir direnişe hazır olmalısınız” dedi.

Hacıbekir Mahallesi’nde Van Büyükşehir Belediye Hizmet Binası’nın da aralarında bulunduğu 5 sosyal tesisin açılış törenine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Van Milletvekilleri Bedia Özgökçe, Lezgin Botan, DBP’li belediye başkanları ve yaklaşık 800 kişi katıldı. Açılış konuşmasını Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın yaptığı törende daha sonra kürsüye HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı. Gündemdeki konuları değerlendiren Demirtaş, hükümetin DBP’li belediyeleri zorla almaya çalıştığını söyledi.

“Kayyumun emirlerini dinlemeyin”

Belediyere kayyum atanmasıyla ilgili kanun hükmünde kararnamenin korsan bir şekilde çıkarıldığını belirten Demirtaş, “Dün akşam korsan bir şekilde yeni bir kanun hükmünde kararname çıkarıldı. Belediyelere kayyım atanacak. Daha önce mecliste çıkarmaya çalıştılar muhalefet ettik. Yasayı geri çekerek çıkarmayacaklarını söylediler. Ama görüyorsunuz o kadar ahlaksızca ve etik dışı davaranıyorlar ki, Anayasaya aykırı bir şekilde belediyelere el koyacağız diyorlar. Daha önce de çağrı yaptık. Gerçekten kendinize güveniyorsanız, alacağınıza inayorsanız gelin erken seçim yapalım. Boyunuzun ölçüsünü almak istiyorsanız buyrun gelin. Bundan daha adil bir teklif olurmu? Bunların derdi başka. Halkı arkalarına alamayacaklarını biliyorlar. Sandıkla belediyeyi kazanamayacaklarını bildikleri için memur atayacaklar. Buradan halkımıza çağrı yapıyorum. Burdan içeri giren kayyımı tanımayın. ‘Seçilmişlerin dışındakini tanımıyoruz’ deyin. Yüzüne bakmayın, selam bile vermeyin. Emirlerini dinlemeyin. Muhtarlar, sanayi odası temsilcileri, seçime biraz saygınız varsa toplantılarına katılmayın” dedi.

“Öcalan ölü mü sağ mı?”

Alınan kararla 5 Eylül’de açlık grevinin başlatılacağını hatırlatan Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın sağlığı konusuda endişeli olduklarını söyledi. Demirtaş, “Açlık gevinin nedeni yeniden müzakere değil. Öcalan’dan derbenin üzerinden 50 gün geçmesine rağmen haber alamıyoruz. Sağ mı ölü mü? bilmiyoruz. 15 Temmuz darbe akşamı bir savaş helikopteri İmralı Adası’na inmeye çalışmış. Çatışma yaşanmış. Çatışmanın sonucu nedir bilmiyoruz. Oraya giden helikopter, Yunanistan’a inmiş. Kendisinden can güvenliği ile ilgili bilgi almamıza izin vermiyorlar. Can güvenliğini teyit edecek ailesinden biri veya avukatı görüşsün istiyoruz. Bu konunun hassasiyetinin farkındalar mı bilmiyoruz. Öcalan sıradan biri değil, halkın lideridir. Başbakana çağrı yapıyoruz can güvenliği ile ilglili bilgi alsınlar dönsünler. Öcalan ile görüşme olursa açlık grevi bırakılacak. Bize onusrsuzluğu dayatırlarsa ben açık söylüyorum iş başka yerlere gider. Bunu tehdit olarak da algılamasınlar. Oyun oynanacak bir mesele değil. Hukuki talep bile kabul görmeyecekse, onurumuzu ve hassasiyetimizi korumak için canımızı feda edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun sahip çıkacğız. Bir çılgınlık yapmışlarsa biz buna karşı çıkacağız. Herkes hazırlığını buna göre yapsın” diye konuştu.

“Sivil direnişe hazır olun”

Muhalefetlerini sürdüreceklerini anlatan Demirtaş, “Böyle bir adama biat etmeyiz. Bir canımız varsa feda ederim. Birtek biz kaldık muhalefet eden. Dokunulmazlıklarımız kalktı. Bizi tutuklasan bile milyonlarca Demirtaş var. Onları ne yapacaksın. Sizler her an sivil bir direnişe hazır olmalısınız. Bizim için ölüm kalım meselesidir bugünler. Bizim mevzumuz meselemiz barış meselesidir. Onunki kendini kurtarma meselesidir. Bakalım kimin davası meşru. Kardeşlik bu topraklarda kazanacak ama zamanını bilmiyorum” dedi.