Demirtaş'tan CHP'ye 'Gezi'li yeşil ışık

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Gezi Dayanışması" etkinliğine katıldı.

Demirtaş'tan CHP'ye 'Gezi'li yeşil ışık

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Gezi Dayanışması” etkinliğine katıldı.

Demirtaş, Gezi direnişinde yaralanan ve hayatını kaybedenlerin ailelerinin oluşturduğu platformun derneğe kavuşuyor olmasından memnuniyet duyduğunu, buna ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi.

Selahattin Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sözde, lafta kalmasın istiyoruz. Bu nedenle el ele verelim. Daha çok dayanışma içerisinde olmamız lazım. Gezi’nin direniş ruhu, Cizre’nin direniş ruhu, Cerattepe’de dolaşan direniş ruhu. Onları korkutan, panikleten budur. İyi ki böylesi bir ruh aramızda dolaşıyor. Tarih boyunca hep vardı, iyi ki varlar”

CHP’ye göz kırptı

İlerici, devrimci, direnişci hareketlerde, sol, sosyal demokrat vakıflarda, derneklerde, platformlarda ortak düşünen, ülkenin ve halkların ortak geleceği için birbirine çok yakın fikir, proje, ideoloji sahibi olanların bulunduğunu belirten Demirtaş, bunları birleştirme konusunda daha fazla cesarete ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Parlamentodan başlayarak belki. Parlamentoda bize dayatılan, bizim şahsımızda halklarımıza dayatılan gericiliğe, yobazlığa, faşizme, savaş politikalarına karşı Parlamentoda yüreği halk için, halktan yana, ezilenler için, emekten yana, ötekileştirilmişler için atan her kardeşimizin el ele vermesi lazım. CHP’de var biliyorum, partimde var biliyorum. Bugün el ele veremeyeceksek… İttifaktan söz etmiyorum, bir birleşmeden söz etmiyorum, omuz omuza, yan yana yürümekten söz ediyorum. Her yerde bunu yapmanın zamanı geldi, geçiyor. Annelerin talimatı, şehitlerimizin emri budur. Yapacaksak eğer geciktirmeyelim. Bu son derece mümkündür. Bu zor değildir, lüks değildir, tarihi bir zorunluluktur.”

Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı, ‘Gezi şehitleri ölümsüzdür’, ‘Unutursak yüreğimiz kurusun’, ‘Suruç şehitleri ölümsüzdür’, ‘Ankara şehitleri ölümsüzdür’ pankartları asıldı.

Etkinliğe, HDP’li vekil Pervin Buldan, CHP’li vekil Ali Haydar Hakverdi, sanatçılar Pınar Aydınlar, İlkay Akkaya, Suruç Aileleri, Barış Anneleri, Gezi Anneleri, Cumartesi Anneleri ve Taksim Dayanışması üyeleri da katıldı.