Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama: Bu karar beraat kararı değil tahliye kararı

İbrahim Kalın, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyeleri konusunda: ''Bu karar beraat kararı değil tahliye kararı. Dava devam ediyor'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama: Bu karar beraat kararı değil tahliye kararı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı’nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyeleri konusunda: ”Bu karar beraat kararı değil tahliye kararı. Dava devam ediyor, biz de yakından takip edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, ABD ile Rusya’nın Suriye’de 27 Şubat’ta yürürlüğe girmesi planlanan ateşkes için, “Biz prensip olarak bu ateşkesi destekliyoruz. Bu kararın alınmasında Türkiye de aktif bir rol oynadı. Fakat şu ana kadar yaşananları dikkate aldığımız zaman, Cenevre görüşmeleri ve sonrasında, hatta Münih Anlaşması’nın uygulanması tarihine giderken, yani bu gece itibarıyla dahi Rus uçaklarının bombardımanlarının, Esad güçlerinin karadan yaptığı saldırıların devam ediyor olması, ateşkesin geleceği konusunda bizi ciddi endişelere sevk etmektedir. Sahada ne yapıldığını somut olarak görmek istiyoruz. Maalesef şu an itibariyle Azez dahil Türkmen Dağı bölgesinde saldırıların devam ettiği haberleri gelmektedir.

Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıktığı müddetçe Suriye’nin neresinden gelirse gelsin, ister IŞİD’den gelsin ister YPG-PYD gibi örgütlerden gelsin, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır, angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle, dost ülkelerle her konuyu müzakere ederiz, istişare ederiz ama Türkiye’nin ulusal güvenliği asla bir müzakere ve pazarlık konusu değildir. ” ifadelerini kullandı.

Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Türkiye açık kapı politikasını devam ettirmektedir. 2.7 milyonu aşan mülteciler kamplarda, şehirlerimizde kalıyor. Sıfır noktasında kalan Suriyeliler var. Şunun altını da tekrar çizmek isteriz ki ‘Suriye mültecilerine kapılarını aç’ ya da ‘mülteci akımını engelle’ diyen ülkeler, Suriye’de hava bombardımanlarını, Esed rejiminin karadan yaptığı saldırıları durduramadıkları müddetçe, bu mülteci krizinin daha da derinleşeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“Çözüm sürecini kimin sabote ettiği terörü ve şiddeti azdıran taraf bellidir. PKK terör örgütü silah bırakmayacağını açık şekilde ortaya koymuştur. Türkiye vatandaşlarını korumak için operasyonlara devam etmektedir. 17 Şubat Ankara saldırısı terörün çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir. Teröristin taziyesine katılanlar kendi alçak hain yüzünü bir kez daha göstermiştir. Terörü romantize etmek kabul edilemez.”

Son olarak Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyeleri hakkında konuşan Kalın, “Bu karar beraat kararı değil tahliye kararı. Dava devam ediyor. Dünyanın başka ülkelerinde de bu tür casusluk davaları yapıldı yapılıyor. WikiLeaks hadisesi olduğunda ne tür tedbirlerin alındığını gördük. Assange hala sığınmış vaziyette bulunmaktadır. Snowden’ın Rusya’da bir yerde gizlendiğini biliyoruz. Dava devam edecek biz de yakından takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı.