Clinton başkan adaylığını 'garantiledi'

Hillary Clinton'ın partinin başkan adaylığı için gerekli delege sayısını garantilediği bildiriliyor.

Clinton başkan adaylığını 'garantiledi'

Hillary Clinton’ın partinin başkan adaylığı için gerekli delege sayısını garantilediği bildiriliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri başkanlık yarışında Demokrat Parti aday adaylarından Hillary Clinton’ın partinin başkan adaylığı için gerekli delege sayısını garantilediği bildiriliyor.

Sonucun Associated Press haber ajansının adaylık seçimleriyle ilgili tuttuğu çetelede elde edildiği ifade ediliyor.

Clinton, sayıma göre, 2383 delegenin desteğine sahip.

Ancak, rakibi Bernie Sanders, Clinton’ın kazanmadığını ve kazanmak için Temmuz ayından önce oy kullanamayacağını ve görüşlerini değiştirmeleri mümkün olan süper delegelerin desteğine ihtiyaç duyduğu açıklamasını yaptı.

Haber üzerine bir açıklama yapan Hillary Clinton “Eşi benzeri görülmemiş tarihi bir anın eşiğindeyiz ancak hala çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Clinton ayrıca, “Yarın önümüzde altı seçim var ve buralarda her bir oy için mücadele edeceğiz, özellikle de burada, California.”

AP Clinton’ın bu sonuca, Puerto Rico’daki ön seçimleri farkla kazanması ve süper delegelerinin taahütlerinin netleşmesi üzerine ulaştığını açıkladı.

BBC muhabiri Katty Kay, Clinton’ın ilk kez büyük bir partinin kadın adayı olmasının beklenen heyecanı yaratmamasının nedeninin, Clinton’ın yıllardır siyasetin içinde önde gelen bir figür olması olduğunu söylüyor.