Cizre’deki üç binadan çıkan 82 cenaze 4 kente dağıtıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde ardı ardına ortaya çıkan üç evden çıkarılan cenaze sayısı 82'ye ulaştı.

Cizre’deki üç binadan çıkan 82 cenaze 4 kente dağıtıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde ardı ardına ortaya çıkan üç evden çıkarılan cenaze sayısı arttı. DBP, hastanelerde 82 cenaze bulunduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “operasyonlar bitti” açıklaması sonrasında ilçe çevresinde konuşlanan tanklar kışlaya çekilirken sokağa çıkma yasağı ise sürüyor.

Cizre’de içinde toplam 137 kişinin olduğu üç binanın bulunduğu alanlardan cesetler alınmaya devam ediliyor. Yaklaşık 70 cenaze, belediyeye ait cenaze araçları ve ceset torbaları ile alınıp, Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa’daki hastanelere götürülmüştü. DBP ise hastanelerde bekletilen cenaze sayısının 82 olduğunu belirtti.

DBP Genel Merkezi’nin yaptığı yazılı açıklamada “Cenazeler, otopsileri yapıldıktan sonra tekrar Cizre’ye gönderilecektir. Şu anda Mardin’de 7, Şanlıurfa’da 26, Şırnak’ta 13 ve Silopi’de 36 olmak üzere toplam 82 cenaze bulunmaktadır. Bu konuda DNA örnekleri Mardin ve Silopi’de alınacak olup ailelerin kriz masası ile irtibata geçerek Mardin ve Silopi’ye gitmeleri çağrısını yineliyoruz. Kimi cenazelerin, kriz masasında bulunan fotoğraflardan teşhisi mümkün durumda olduğundan ailelerin kriz masası ile irtibata geçmeleri önem arz etmektedir” denildi.

Tanklar çekildi ama yasak sürüyor

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın önceki gün yaptığı “operasyonlar tamamlandı” açıklamasından sonra, ilçe çevresinde bulunan tankların ve askere ait bazı zırhlıların kışlalarına geri çekildiği öne sürüldü. Ala’nın bu açıklamasından sonra ilçenin içinden geçen Dicle Nehri üzerindeki köprünün korkuluklarına ve bazı sokaklara Türkiye bayrakları asıldı.

Delilleri siliyorlar

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Bakan operasyon bitti diyor ama Cudi Mahallesi cayır cayır yanıyor. Bunca suç, kanundışı uygulama vardı ve devlet bunun üstünü örtmeye, suç delillerini silmeye çalışıyor diye endişe ediyoruz. Devlet bir açıklama yapmadığı gibi oraya gitmeye çalışan annelere de engel oldu ve bu sabah o binaya gitmek isteyen 20 kadar anneyi gözaltına aldı.” İlçenin birçok yerine Türk bayrağı asılması ile ilgili de konuşan Sarıyıldız “O bayraklar bir fethetme, fetih sembolü olarak dikildiği için insanların reaksiyonu artıyor. Bayrak tamam ama böyle fetih anlayışıyla bayrak asılırsa, insanlarda olumsuz reaksiyon gelişir” dedi.