Cizre'de binaya sığınan yaralılara yardım yok

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 30’a yakın yaralı Cumartesi gününden bu yana bir apartmanda kurtarılmayı bekliyor.

Cizre'de binaya sığınan yaralılara yardım yok

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 30’a yakın yaralı Cumartesi gününden bu yana bir apartmanda kurtarılmayı bekliyor. Yaralı Cihan Karaman’ın ardından, adı öğrenilmeyen üniversite öğrencisi bir kız, 21 yaşındaki Rüzgar Yıldızgörer ve Selami Yılmaz da yaşamını yitirdi. Evde ölenlerin sayısı 4’e çıkarken, kimi yaralıların ise kangren olduğu söyleniyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına rağmen devlet herhangi bir önlem almazken, aksine yararlıların sığındığı binanın ve çevresinin daha şiddetli vurulmaya başlandığı ileri sürülüyor.

salaİMC TV, binaya sığınanların yardım çağrılarını yayınladı

İMC TV, evde bulunanların ses kayıtlarını ve yardım isteklerini yayınladı. Evdekiler, “Burada insanlık dramiı yaşanıyor. İnsan bakınca ne diyeceğini bilemiyor. 30’a yakın yaralı var kiminin ayağındaki yara kangren olmuş kimi iç kanama geçiriyor, kimisinin psikolojisi bozulmuş, kimisinin yarası kokuyor. 3 tane cenazemiz var kokuyor şimdi burada. Ne su var ne ilaç var ne hiç birşey var. Tedavi edebileceğimiz bir ilaç da kalmadı bu yaralılara. Burayı anlatmak için burada olmak lazım” dedi.

Bakanlığa adres verilmesini ardından evin bombalandığını anlatan yaralılar, “Bizden tam edresi istediler. Tam adresi vereceğiz bakanlığa. O binada sivillerin olduğunu, tedbir alınması için adres vediler. Ardes verdikten sonra daha yoğun saldırılar oldu. Her taraftan bomrdıman, bombalarla, bomba atarlarla hatta havanlarla taranıyor. Hepimiz buradayız bir apartmanda mahsur kaldık. Ne çıkabiliyoruz ne hareket edebiliyoruz. Gerçekten sınırlar gittikçe zorluyor. He rşey çok zor geçiyor. Hem yiyecek hem içecek bakımdan.” dedi.

Yaralıların durumunun giderek ağırlaştığını belirten bir kişi, şunları söyledi: “Biz gerçekten artık çok zor durumdayız. Nasıl hareket edeceğimizi bilmiyoruz. Gittikçe kayıp vermeye başlıyoruz. Daha dün bir arkadaşımızı kaybettik. Bugün bir tanesini ayağı kangren oldu. Gerçekten çok kötü bir durum. Bir de dünya buna gerçekten çok sessiz. Benim ufak bir yaram var o kadar ağır değil ama arkadaşlarımızın durumu çok kötü gerçekten. ”

Silopi ve Cizre’de gözaltında işkence iddiası

Öte yandan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Cizre ve Silopi’de gözaltındayken fiziksel ve psikolojik şiddete uğradığı iddia eden 24 kişi ile ilgili Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İnsan Hakları Derneği tarafından, ‘işkence, hakaret, tehdit, cinsel saldırı’ suçlamasıyla yapılan suç duyurusunda; işkenceye uğradıkları iddia edilen kişilerin mağdur sıfatıyla ifadelerinin alınması ile sorumlu kişiler hakkında kamu davası açılması talep edildi. Ayrıca suç duyurusunda şikayetçilerin gözaltında tutulduğu nezarethanelerde bulunan kamera görüntüleri ile şikayetçiler için gözaltı süresince alınan doktor raporları istendi.

Diyarbakır Sur’da 2 polis yaralandı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sürdürülen operasyonlar sırasında, 1’i keskin nişancı atışı, diğeri ise el bombalı saldırı sonucu 2 polis yaralandı. Yaralı polisler hastaneye kaldırıldı.

Sur’da 2 Aralık günü başlayan ve 11 Aralık cuma günü 17 saat ara verildikten sonra tekrar ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar devam ediyor. Çatışmaların yoğun olarak devam ettiği Hasırlı Mahallesi Yıkıkkaya Sokak içerisinde bugün sabah saatlerinde 2 özel harekat polisi yaralandı. Yaralı polisler Diyarbakır Asker Hastanesi’ne kaldırılırken, bölgede çatışmaların devam ettiği bildirildi. Polislerden birinin keskin nişancı tüfeği Kanas ile açılan ateş sonucu,diğerinin ise atılan el bombasının patlaması ile yaralandığı belirtildi. Keskin nişancı kurşunu ile yaralanan polisin durumunun ağır olduğu öğrenilirken, diğer polisin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.