Cizre banka şubelerinden, Cizrelilere: Güvenlik açığınız var

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bankalar, alınan krediler ve kredi kartlarının geri ödemesini istiyorlar.

Cizre banka şubelerinden, Cizrelilere: Güvenlik açığınız var

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 2 Aralık’tan, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde ise 14 Aralık’tan bu yana sokağa çıkma yasağı devam ederken bankalar, alınan krediler ve kredi kartları borçlarının geri ödemesini istiyorlar.

Bunun en çarpıcı örnekleri Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanıyor. İlçedeki banka şubeleri kapalı olmasına karşın, evlerinden çıkamayan, can güvenlikleri olmayan ilçe halkına telefonla ulaşan bankalar kredi kartı ve kredi ödemelerinin yapılmasını istiyor.

Cizre’nin DBP’li Belediye Eşbaşkanı Kadir Konur, kendisinin de bankalar tarafından aranan kişilerden biri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu bankalar ararken en çok gücüme giden konu şu oldu. Arayınca ilk söyledikleri şey “Güvenliğiniz için bazı güvenlik sorularını yanıtlamanızı isteyeceğim” oluyor. Bu, böyle bir ortamda Cizre’deki bir kişiye hakaret gibi geliyor. İnsanlar ölürken ne güvenliğinden bahsediyorlar. Tepki gösterince de ‘Kusura bakmayın, sistem otomatik olarak arıyor’ diyorlar. Cizre’de insanlar evinden çıkabiliyor mu ki bankaya gidip borcunu ödesin. Bankaların şubeleri açık mı ki bizden para istiyorlar?