CHP'li vekilin Erdoğan hayranlığı: FETÖ ile mücadelede yalnız ve samimi

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'FETÖ' ile mücadelede "yalnız ve samimi' olduğunu öne sürdü.

CHP'li vekilin Erdoğan hayranlığı: FETÖ ile mücadelede yalnız ve samimi

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘FETÖ’ ile mücadelede “yalnız ve samimi’ olduğunu öne sürdü.

Darbe Komisyonu üyesi olan Çıray, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın -gerekçelerimiz farklı da olsa- FETÖ mücadelesinde yalnız ama samimi olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Habertürk’ten Balçiçek İlter’e konuşan Çıray, röportajın ileriki bölümünde bu ‘yalnız ve samimi’ ifadesinin tekrar hatırlatılması üzerine “Doğru aynen öyle, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı hakkında çıkarılan ‘Bu darbeyi planladı’ dedikoduları yalandır, ayıptır.” diye konuştu.

Çıray’ın röportajının ilgili kısımları şöyle:

– Susurluk komisyonu gibi TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun da herhangi bir yaptırım gücü yok. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Doğru ama olayın tabiatı bu komisyona ayrı bir güç veriyor. Sayın Kılıçdaroğlu arkamızda. Üstelik ben Sayın Cumhurbaşkanı’nın -gerekçelerimiz farklı da olsa- FETÖ mücadelesinde yalnız ama samimi olduğuna inanıyorum. Şahsım adına konuşuyorum; komisyon engellenirse engelleyenleri millete şikâyet ederim. Çünkü 15 Temmuz’un aydınlatılması, yasak savma kabilinden yapılabilecek bir hadise değil. Bundan ötürü bu komisyonun bir noktada soruşturma komisyonuna dönüşmesi gerektiği fikrindeyim. Ortaya çıkarıldığı kadarıyla dahi gerçekler o kadar ağır olacak ki bundan kimse kaçamayacak ve 15 Temmuz’un karanlık acı gerçekleri soruşturma komisyonunun çalışmasına hepimizi mecbur edecektir.

– Cumhurbaşkanı için “Gerekçelerimiz farklı olsa da FETÖ’yle mücadelede yalnız ama samimi” diye bir cümle kullandınız…

Doğru aynen öyle, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı hakkında çıkarılan “Bu darbeyi planladı’’ dedikoduları yalandır, ayıptır. Öte yandan, 15 Temmuz’dan önce bu şebekenin TSK içindeki gücünü harekete geçireceğine ilişkin, özellikle hükümete yakın medyada azımsanmayacak ölçüde yazı yayımlandı.
Mesela sürekli vurguluyorum; Türkiye Gazetesi’nin önemli köşe yazarlarından Sayın Fuat Uğur, 2 Nisan’da “Cemaat’in ‘hususileri’ darbe için Ankara’da toplandı” diye makale yazmıştı ve benzeri uyarı içeren bir makaleyi 27 Nisan’da tekrarlamıştı. Yakın bir zamanda Abdülkadir Selvi de AKP’li milletvekillerinin Meclis koridorlarında ve lobisinde bir FETÖ darbesinden konuştuklarından söz etmişti. Kısaca 15 Temmuz, Türkiye’yi yönetenler için sürpriz olamaz.

Röportajın tamamı

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this