“Cerattepe geçilmez” diyenlere dava!

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyeti için 15 Şubat tarihinde iş makinelerinin bölgeye getirilmesini protesto eden 48 kişi hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet ve Polise Mukavemet” suçlamasıyla dava açıldı.

“Cerattepe geçilmez” diyenlere dava!

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyeti için 15 Şubat tarihinde iş makinelerinin bölgeye getirilmesini protesto eden 48 kişi hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet ve Polise Mukavemet” suçlamasıyla dava açıldı.

Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın halkın direnişi ile ilgili başlattığı soruşturma kapsamında 280 kişi ifadeye çağrıldı. Polis ve askerlerin kaydettiği görüntüleri inceleyen savcılığın, 48 kişi hakkında hazırladığı iddianamede “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet ve Polise Mukavemet” suçlamasıyla Artvin Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme için ilk duruşma tarihi 23 Eylül 2016 olarak verildi.

48 kişiyle yetinilmediğinin göstergesi olarak, Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın sürdüğü ve tespit edilecek kişiler hakkında ikinci bir dava daha açılabileceği belirtildi.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş tarafından Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde çıkarılmak istenen bakır madeni için şirket 15 Şubat tarihinde jandarma eşliğinde iş makinelerini bölgeye getirilmiş, bunu haber alan Artvin halkı, Cerattepe’ye çıkan yolu özel araçlarıyla Atmaca mevkiinde ulaşıma kapatarak barikatlar kurmuştu. Polis ve jandarmanın cop, biber gazı ve plastik mermi ile saldırdığı Artvin halkından çok sayıda kişi yaralanmıştı.