Camilerde Wifi dönemi

Diyanet İşleri Başkanlığı, camileri birer ilim yuvası haline getirmeyi planlıyor. Günümüz şartları düşünülerek hazırlanan projede camiler, kütüphanesi, yazıcısı hatta interneti olan irfan mekteplerine dönüşecek.

Camilerde Wifi dönemi

Yeni Şafak’ın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, camileri birer ilim yuvası haline getirmeyi planlıyor. Günümüz şartları düşünülerek hazırlanan projede camiler, kütüphanesi, yazıcısı hatta interneti olan irfan mekteplerine dönüşecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzasıyla il müftülüklerine gönderilen genelgede, her camiye kütüphane kazandırmak için ülke genelinde çalışma başlattı. Kitaplık ve kütüphanesi olmayan cami ve mescitlerde kitaplık-kütüphane oluşturulacak. Cami görevlileri, okuma saatleri planlayacak. Toplum dini konularda aydınlatılıp okuma alışkanlığı kazandırılacak.

İbadet huşûunu bozmayacak

İbadet huşûunu bozmaması için cami veya mescit kitaplıkları kıble istikameti dışında caminin-mescidin yan kısımlarında uygun bir yerde konumlandırılacak. Aşırı derecede yıpranmış, dağılmış ve ciltlenmesi mümkün olmayan Mushaf-ı Şerif ve kitaplar tespit edilecek.

Ayeti kerime yazılı kâğıtlara özen

Mushafların nakli ve sonrası işlemler esnasında üzerinde ayeti kerime yazılı kâğıt ve Mushaflara gereken özen gösterilecek. Geri dönüşüme gönderilen yıpranmış Mushaf ve kitaplar vakıf olduğundan yerine yenilerinin konulması konusunda gerekli ihtimam gösterilecek.

Cemaate okuma saati

Cami görevlileri, okuma saatleri planlamak ve teşvik etmek suretiyle cemaatine okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik çalışmalar yapacak. Cemaatinin cami kütüphanesinden daha etkin bir şekilde istifade etmesi için rehberlik edecek. Camilerde oluşturulacak kütüphanelerde bulundurulması gereken kitapların listesi de belirlendi.

Bilgisayar ve internet olacak

Kütüphane, cami müştemilatında özel bir mekânda oluşturulacak, kütüphane için gerekli tüm tefrişat (döşeme) yapılacak. Bilgisayar, yazıcı, internet bağlantısı gibi ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılacak.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this