Bütün çapulcuların dikkatine: Biber gazı orucu bozmaz

Nelerin orucu bozar tartışmasına bir garip soru ve yanıt daha eklendi.

Bütün çapulcuların dikkatine: Biber gazı orucu bozmaz
Bolu Müftüsü İzani Turan, biber gazının orucu bozmayacağını söyledi.

İzani Turan, “Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı” dedi.

Bolu Müftüsü aynı zamanda biber gazı kullanılan eylemlerin hiç yaşanmaması gerektiğini savundu.

medya14.net’in haberine göre Müftü Turan, kendisine sorulan soruları Elif Sarıhan’a yanıtladı.  Turan, “Devletin bir takım olaylar karşısında tedbir alması muhakkaktır. Keşke böyle eylemler hiç olmasaydı. Keşke güvenlik görevlilerimiz bu tür muamele ile karşı karşıya kalmasa ya da böyle bir muameleyi hiçbir vatandaşa yapmasaydı” diyerek şunları söyledi:

“Bizler memleketimiz de huzur içinde yaşamayı arz ederiz. Özellikle şu Ramazan ayı bütün Müslümanlar için bir rahmet ve merhamet ayıdır. Merhamet demek esirgemek, acımak duygusunun en üst derecede olduğu bir ay demektir. Kendimize acıdığımız kadar karşımızdakine de acımalıyız. Bu Ramazan ayında keşke sokaklarımız sulh içinde olsaydı. Gönül kırmak, incitmek çok kolay ama tamir edilmesi mümkün değil.  Devletin güçlerinin, emniyet güçlerinin tedbir alması, toplumun huzuru için ne  yapılması gerekiyor ise yapılmalıdır.

Dumanlı bir havaya girdiniz yada ortamı aniden duman bastı. Zaman zaman yangın çıkıyor. O duman içerisinde kalan bir insanın orucu bozulur mu? Aynı şey aşağı yukarı. Kendi iradesi dışında olan bir durum olduğu için normalde oruç bozulmaz. Biber gazını eğer kendimize sıkarsak veya gazı burnumuza çekersek o sigara içmeye benzer ve orucumuzu kendi irademiz ile bozmuş oluruz. Ama böyle bir ortamda kendi iradesi dışında bunu yaşamak farklıdır ve orucu bozulmaz.