Burhan Kuzu o ifadeyi boşuna yazmamış: Erdoğan 'ömür boyu' başkan olabilir

Yeni anayasa teklifinin 12. maddesinde yer alan ifade Erdoğan'ın 'istediği kadar' başkan olabilmesine olanak sağlıyor.

Burhan Kuzu o ifadeyi boşuna yazmamış: Erdoğan 'ömür boyu' başkan olabilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanlarından, AKP İstanbul Milletvekili ve anayasa profesörü Burhan Kuzu, İstanbul’da gerçekleşen bombalı saldırıların bir kaç saat sonrasında, “Türkiye’yi ömür boyu siyasi istikrara kavuşturacak ve Ülkemizin geleceğinin teminatı olan Başkanlık Sistemi Meclis’e sunuldu. Hayırlı olsun” mesajını paylaşmıştı. Türkiye kanlı saldırının şokuyla sarsılırken başkanlık kutlaması yapan Kuzu’nun büyük tepki çeken mesajındaki ‘ömür boyu’ ifadesinin neye dayandığı ortaya çıktı.

Korkusuz yazarı Can Ataklı bugünkü yazısında o ayrıntıya değindi. “Erdoğan’a ömür boyu başkanlık yolu” başlıklı yazısında, pakette yer alan 12’nci maddeyi inceleyen Ataklı, maddede yer alan “Cumhurbaşkanı ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir daha aday olur.” ifadesine dikkat çekti.

Ataklı’nın yazısı şöyle:

“Hepsi çok uzun olan 20 maddelik anayasa değişikliği paketinde en ilgimi çeken cümle 12’nci maddede geçiyor.

Defalarca okudum, açık söyleyeyim anlamakta çok zorlandım. ‘Doğru mu okuyorum?’ diye tekrar tekrar baktım. Sona da yorumlamaya çalıştım ama bu yorumun doğru olup olmadığı konusunda hala netleşmiş bir fikrim yok.

12’nci maddedeki bir cümle aynen şöyle; ‘Cumhurbaşkanı ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir daha aday olur.’

Sonra da şu cümle geliyor; ‘Bu şekilde seçilen Meclis ve Cumhurbaşkanının da görev süreleri beş yıldır.’

Ne demek bu?

Diyelim ki seçimlere bir yıl var. Meclis erken seçim kararı alıyor. Demek ki o sırada Cumhurbaşkanı olan kişi ikinci dönemindeyse yeniden aday olabiliyor ve yapılacak erken seçimi kazanması halinde 5 yıllık bir süre daha kazanıyor.

Maddede aynı durumun tekrarlanması halinde ne yapılacağı konusunda bir bilgi yok. Yani aynı şey 4 yıl sonra tekrarlanırsa aynı cumhurbaşkanı yeniden aday olabilecek.

‘Böyle bir şey olmaz, aynı adam hep mi seçilecek?’ diyebilirsiniz ama bu maddeye göre teknik olarak bu mümkün.

Yani; bütün bu değişiklikler, yaşanılan gerginlikler sadece bir kişinin ‘tek adam’ olması için yapıldığına göre Erdoğan’ın ömrünün sonuna kadar veya ‘tamam artık’ diyene kadar cumhurbaşkanı olarak kalması hesaplanmış.

Konuyu güvendiğim birkaç anayasa uzmanına sordum. Açıkçası işin içinden çıkamadılar. ‘Bunun böyle olmaması gerek’ ya da ‘Böyle yorumlamak ne kadar doğru olabilir’ demekten başka çareleri olmadığını gördüm.

AKP’liler nasıl olsa cevap vermeyecektir, o halde buradan Erdoğan’ı ‘tek adam’ yapmak isteyen MHP’lilere ‘Bu maddeyi nasıl yorumluyorsunuz?’ diye sormak istiyorum.

‘Her konuda mutabık’ kaldıklarına göre herhalde bu maddenin ne anlama geldiğini biliyorlardır.”