Bu ülkede tanrıya inanmayanların oranı inananları geçti

Norveç’te tanrıya inanmayanların oranı ilk defa inananların oranını geçti.

Bu ülkede tanrıya inanmayanların oranı inananları geçti

Norveç’te düzenli olarak yapılan Sosyal-Kültürel araştırma sonuçlarına göre, tanrıya inanmayanların oranı ilk defa inananların oranını geçti.

Ipsos araştırma kuruluşunun yaptığı araştırmada,‘ Tanrıya inanıyor musunuz? ’ sorusuna cevap verenlerin yüzde 39’ u inanmadıklarını, yüzde 37’si inandıklarını belirttiler. Araştırmaya katılanların yüzde 23’ü de bilmediklerini belirttiler.

Araştırma 4 bin Norveçliye posta ile gönderilen anket soruları ile yapıldı. Araştırma kuruluşu Ipsos’un iki yıl önce yaptığı araştırmada inanlar ile inanmayanların oranı eşit olarak tespit edilmişti. Araştırmanın ilk yapıldığı 1985 yılında ise tanrıya inananların oranı yüzde 50, inanmayanların oranı ise yüzde 20 idi.

Araştırmayı yapan Ipsos araştırma kuruluşu sözcüsü anket sorusunda tanrının belirgin bir tanımının yapılmadığını belirterek araştırmaya katılanların çoğunluğunun batı dinleri geleneklerinden geldiğini, sadece bir kaçının Müslüman olduğunu açıkladı.

Dünya sıralamasında Çin ilk sırada

Dünya üzerinde ateist oranının en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında ilk sırayı The Independent’ın haberine göre Çin alıyor. 2 Milyara yakın nüfusu olduğu bilinen Çin’de kendilerine ‘ateist’ diye niteleyenlerin oranı yüzde 40 ile yüzde 49.9 arasında değişiyor.

Avrupa kıtasından Çek Cumhuriyeti ve şintoizmin yaygın olduğu Japonya’da yüzde 30 ile 39 arasında değişen oranıyla Çin’i takip ediyor. Fransa’daki ateistlerin oranı yüzde 20 ile yüzde 29 arasında değişiyor. Fransa’yı yüzde 10 ve yüzde 19 seviyesiyle Avusturalya ve İzlanda takip ediyor.

Türkiye’deki oran yüzde 4’ün altında. Başka bir araştırma bu oranı yüzde 2 olarak saptamıştı.