Brezilya'da Dilma Rousseff'in görevden azledilmesine ilk onay verildi

Brezilya'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in görevden azledilme talebiyle soruşturulması için Ulusal Kongre'nin alt kanadında oylama yapıldı.

Brezilya'da Dilma Rousseff'in görevden azledilmesine ilk onay verildi

Brezilya’da Ulusal Kongre’nin alt kanadında yapılan oylamada, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevden azledilme talebiyle soruşturulması kararı çıktı.

Ulusal Kongre’nin alt kanadında oy kullanan 513 milletvekilinin üçte ikisinden fazlası, Rousseff ve hükümet aleyhine oy kullanınca, bütçe yolsuzluğuyla suçlanan Rousseff için soruşturma yolu da açılmış oldu.

Böylece 2000’li yıllarda Latin Amerika’ya egemen olan rüzgar ile iktidara gelen sol güçlere karşı son bir yıl içerisinde ABD destekli karşı hamlelere de bir yenisi eklenmiş oldu.

“Bugün darbeciler kazandı”

Rousseff karşıtları 367 oya ulaşarak, Devlet Başkanı hakkında soruşturma açılmasını gerektiren 342 oyu aştı. İktidar partisi, yenilgiyi kabul etse de mücadeleye devam edileceğini de ifade etti.

Rousseff’in liderliğini yaptığı İşçi Partisi’nden üst düzey bir isim olan Jose Guimaraes, Fransız haber ajansı AFP’ye, “Bugün darbeciler kazandı. Bu geçici mağlubiyeti kabulleniyoruz. Ancak bugünkü oylama savaşın bittiği anlamına gelmez. Mücadelemiz sokaklarda ve Senato’da devam edecek” diye konuştu.

Rousseff, soruşturma talep edenleri hükümete karşı darbe girişiminde bulunmakla suçluyordu.

Seçimlerden önce bütçe verilerinde manipülasyon iddiası

Kongre’nin alt kanadında oylamalar devam ederken, Rousseff, Facebook hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarda “Sandığın iradesine saygı gösterin” mesajları paylaşılmıştı.

Brezilya Devlet Başkanı, 2014 genel seçimleri öncesinde ülkenin bütçe verilerini manipüle ederek bütçe açığını olduğundan düşük göstermekle ve bu yolla seçimler öncesinde destek çekmeye çalışmakla suçlanıyor.

Rousseff ise tüm iddiaları reddediyor.

Amerikancılar milliyetçiliğe sığındı

Oylamaya geçilmeden önce yapılan konuşmalar sert tartışmalara sahne oldu.

Bazı İşçi Partili vekiller konuşurken, muhaliflerin sıralarındaki vekiller Brezilya milli marşını söylemeye başladı ve Rousseff aleyhine sloganlar attı.

Brezilya bayraklarını da sallayan milletvekillerinden birisiyse bir ara konfeti paketleri patlattı.

Oylama öncesinde Brezilya derin bir siyasi krize girmiş ve Rouseff’in liderlik ettiği koalisyonun ortakları birer birer desteklerini İşçi Partisi’nden ve Rousseff’ten çekmişlerdi.

Senato süreci başlıyor

68 yaşındaki Rousseff için bundan sonraki süreç Senato tarafından yürütülecek.

Mayıs ayında yapılması beklenen oylamada Senato, Rousseff hakkında yolsuzluk davası açılıp açılmamasını oylayacak. Uzmanlar, Senato’dan dava açılması yönünde bir karar çıkmasını bekliyor.

Davanın açılması durumundaysa Rousseff’in Devlet Başkanlığı 180 günlüğüne askıya alınacak.

Bu süre zarfında ülkenin liderliğini ise Başkan yardımcısı Michel Temer’in üstleneceği ifade ediliyor. Temer, Rousseff’in 2014’teki eylemlerinin soruşturulması gerektiğini savunanların önemli sözcüleri arasındaydı.

Eğer Senato’da yapılacak oylamada Rousseff’in Devlet Başkanlığı görevinden azledilmesi yönünde bir karar çıkarsa, Temer, 2018 seçimlerine kadar ülkenin yeni Devlet Başkanı olarak görev yapacak.

Rousseff’in görevden alınması durumunda, Brezilya’da 13 yıldır devam eden İşçi Partisi iktidarı da son bulmuş olacak.