Brezilya lideri Rousseff’ten yeni soruşturma tehdidine yanıt: Hepsi yalan

Muhalefetin yolsuzluk iddiaları nedeniyle koltuğunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Brezilya lideri Dilma Rousseff hakkında yeni bir soruşturma daha başlatılması gündemde.

Brezilya lideri Rousseff’ten yeni soruşturma tehdidine yanıt: Hepsi yalan

Muhalefetin yolsuzluk iddiaları nedeniyle koltuğunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Brezilya lideri Dilma Rousseff hakkında yeni bir soruşturma daha başlatılması gündemde. Rousseff ise yeni soruşturma önerisinde bulunan Başsavcı Rodrigo Janot’un sunduğu gerekçelerin tümünün yalan olduğunu söyledi.

Brezilya basınına göre Başsavcı Rodrigo Janot, Rousseff hakkında 50’den fazla hükümet yetkilisinin yargılandığı devlete ait petrol şirketi Petrobras’la ilgili davada yargıyı engellemeye çalışmaktan soruşturma başlatılmasını istedi. 13 yıldır iktidarda olan ve Rousseff’in de lideri olduğu İşçi Partisi’ni sarsan Petrobras davası kapsamında eski bakanlar ile eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Yeni soruşturma iddialarına değinen Rousseff, eski İşçi Partisi milletvekili Delcidio do Amaral’ı suçlayarak “Bu iddiaların tümü yalan bilgiye dayanıyor. Eminim ki bir soruşturma açıldığında Senatör Delcidio do Amaral’ın yalan söylediği görülecek” dedi. Brezilya lideri, ülkeyi siyasi krize sokan iddialara rağmen ülke ekonomisinde iyiye doğru bir gidişat yaşandığını ifade etti.

Muhalefet, 2014’teki genel seçimler öncesinde ülkenin bütçe verilerini manipüle ederek seçimlerde desteğini artırmaya çalıştığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Brezilya liderinin görevden alınmasını istiyor. Rousseff ise muhalefetin sosyal demokrat hükümeti ‘darbe yoluyla’ düşürmeye çalıştığını savunuyor.