Bir geri dönüş de Mısır politikasında: “Anlaşma sağlanacak”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli Mısır ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bir geri dönüş de Mısır politikasında: “Anlaşma sağlanacak”

Dış politikası “iflas eden” AKP bir geri adım da Mısır konusunda atıyor. Mısır’da Mursi hükümetinin devrilmesinin ardından başa geçen Sisi ile arası gergin olan AKP, Rusya ve İsrail politikalarından sonra Mısır politikasını da değiştiriyor. Bir süredir Mısır konusunda “yumuşama” politikası izleneceği mesajları verilirken, bugün Sakarya’da konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli Mısır’a bir heyet yollanacağını ifade etti.

Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş’in Sakarya’da bulunan Eğitim Kampında bayramlaşma ziyaretine katılan Şaban Dişli burada gündeme dair açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Dişli şu ifadelerini kullandı:

“Ecdad” vurgusu olmazsa olmaz

“Mısır’la da inşallah yumuşama sağlanacak. Dolayısıyla bu bölgedeki yumuşamayla inşallah Suriye’de artık akan kanı durdurmamız gerekiyor. 460 bin kişi hayatını kaybetti, 4,8 milyon Suriyeli ülkesini terk etti. Suriye, fiziki olarak zaten bina ve insan stoku olsun, alt üst oldu. Batılılar, Suriye’den doktorları, mühendisleri, işlerine yarayacak olanları aldılar. Yine Türkiye’ye ihtiyaçları oldu, biz dedik ki, ‘3 milyon misafirimizi, sizden yardım bekleyeceğiz diye almadık. Ecdadımızın yaptığı gibi zorda olan herkese kapılarımızı açtık.’ Açık kapı politikamızı da devam ettireceğiz.”

Mısır ile arası gergin olan AKP, Sisi’yi pek çok kez miting meydanlarında “lanetlerken”, Mursi’nin düşürülme sürecinde hayatını kaybeden ve Müslüman Kardeşler’in sembolü haline gelen Rabia işaretini “kendi sembolü” haline dönüştürmüştü.

Esad’la da mı yumuşama gündemde?

AKP dış politikada geri vites yaparken, kulislerde sırada Suriye politikasının da değişeceği konuşuluyor. Esad’ın kabullenilmek zorunda kalınacağı ifade edilirken, Erdoğan Müslüman Kardeşler’e desteğini sürdürüyor.