Binali Yıldırım'dan 'yeni anayasa' itirafı: Kafası karışık arkadaşlarımız var

Başbakan Yıldırım, partisinin genel merkezinde düzenlenen AKP 114. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Binali Yıldırım'dan 'yeni anayasa' itirafı: Kafası karışık arkadaşlarımız var

Başbakan Yıldırım, partisinin genel merkezinde düzenlenen AKP 114. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Meclis’e sunulmak üzere Komisyon’da görüşülen yeni anayasa teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, başkanlık sistemini de içeren teklife yönelik tepkilere “Türkiye’nin rejimi belli; cumhuriyet. 1923’te bedel ödedik, harbi kazandık, rejimimizi de değiştirdik; adını da cumhuriyet koyduk. Rejim değişikliği tarihte kalmıştır. 1923’te o mesele bitmiştir. Şimdi, ihtiyaçlarımızı karşılayacak, icra gücünü esas alan bir hükümet sisteminden bahsediyoruz.” diye yanıt verdi.

Yıldırım, El Bab’daki çatışma ve saldırılarda hayatını kaybeden 14 asker için de “Maalezef zaman zaman şehitlerimiz” oluyor ifadelerini kullandı.

Yıldırım’ın dün haberlere de yansıyan, yeni teklife ilişkin parti içerisinde kaygılarını dile getiren milletvekillerine ilişkin “Arkadaşlarımızın kafasını karıştıran hususlar var bunlara dikkat edeceğiz” ifadeleri  dikkat çekti.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Bahçeli ‘bu böyle devam etmez’ dedi

Sayın Bahçeli bir çıkış yaptı. ‘Bu mevcut sistem böyle devam etmemeli’ dedi. Şimdi artık iş Meclis’te. Bizden çıktı. AK Parti Grubu olarak biz 316 imza ile teklifimizi verdik. AK Parti üzerine hesap yapanlar sonunda kendileri mosmor oldu. AK Parti, 14 yıldır her krizde, her zor anda ülkenin sorunlarını çözen ve ülkenin geleceğinin aydınlık yarınlarını hazır eden bir partidir.

– Bu Anayasa değişikliğinin 18 maddesi esasa ilişkindir. Diğer kalan 3 maddesi de geçici maddeler… Hükümet sistemi değişiyor. Hükümet sisteminde cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanının, bakanlar kurulu, kabinesi bir de meclis var.

– Cumhurbaşkanını seçiyorsunuz, ayrı oy veriyorsunuz ve meclis üyelerini yani milletvekillerini de aynı anda seçiyorsunuz. Bir günde seçimi tamamlıyorsunuz. Ayrı ayrı seçim yok. Ola ki cumhurbaşkanı yüzde 50’nin altında kalırsa, iki hafta sonra cumhurbaşkanlığı için seçim yapma ihtimali olabilir.

Türkiye’nin rejimi belli…

– Rejimi değiştirmeyiz. Bunları anlata anlata sağır sultan duydu. Herkes anladı ama sayın Kılıçdaroğlu bir türlü anlamak istemiyor. Kemal Bey…

– Türkiye’nin rejimi belli; cumhuriyet. 1923’te bedel ödedik, harbi kazandık, rejimimizi de değiştirdik; adını da cumhuriyet koyduk. Rejim değişikliği tarihte kalmıştır. 1923’te o mesele bitmiştir. Şimdi, ihtiyaçlarımızı karşılayacak, icra gücünü esas alan bir hükümet sisteminden bahsediyoruz.

– Abuk sabuk şeyler söylüyorlar. Anayasa’nın başında yazıyor, Türkiye üniter devlet yapısı var. Bayrağı, başkenti tek. Toprak bütünlüğü, bağımsız, demokratik, laik bir sistemden bahsediyoruz. Hukukta 367’yi gördükten sonra, ne söyleseler yadırgamamak lazım. Gerçek belli, Türkiye ülkesiyle, milletiyle bir bütündür.

– Bu anayasa belediye kurmak, kapatmak, yeni il kurmak, kapatmak, birleştirmek hepsi meclisin işi.

El Bab’da çatışmalar

Bugün 79 milyon vatandaşımız adına buradayız. Beraberiz. Türkiye büyük bir mücadele içerisinde. Terörle mücadelemiz, hem kendi topraklarımızda, hem de sınırlarımızın ötesinde devam ediyor. Bu nedenle zaman zaman şehitlerimiz oluyor. Dün maalesef Fırat kalkanı Operasyonu’nda 14 yiğit evladımızı şehit verdik. Yaralılarımız var. Şehitlerimizin ailelerine Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Dünyanın baş belası terör insanlığa karşı içlenen bir suçtur. Terörle mücadele Türkiye’nin beka mücadelesidir. Birlik ve bütünlüğümüz her zaman muhafaza edeceğiz. Terörün Türkiye’yi vesayet altına almasına asla izin vermeyeceğiz.Terör karşısında birliğimizi, beraberliğimizi sonuna kadar koruyacağız.

Kafası karışık arkadaşlarımız var

Arkadaşlarımızın kafasını karıştıran hususlar var bunlara dikkat edeceğiz. Onların da üzerinde çalışacağız. Bu bizim tek başımıza hazırladığımız bir anayasa değişikliği değil, bir uzlaşma.

http://gazetemanifesto.com/2016/12/21/akpde-yeni-anayasa-belirsizligi-binali-yildirim-anlatti-vekiller-kaygilandi/