Bekir Bozdağ "bireysel başvuru"dan şikayetçi: Yeniden düzenleyeceğiz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararından sonra AYM'ye bireysel başvuru hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini açıkladı.

Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararından sonra AYM’ye bireysel başvuru hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini açıkladı.

AKP için bir klasik haline gelen “işine gelmediğinde yeniden düzenle” formülünün bir kez daha uygulanmasını planladıklarını açıklayan Bozdağ böylece hukuk devleti ilkesini de bir kez daha tanımlamış oldu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün Anayasa Mahkemesi kararı ile tahliye edilmesi hakkında, “Hiç tereddütüm yok. Doğrudan Anayasa’yı çiğnemektir bu. Hukuk fakültesi mezunu olmaya gerek yok. Devam eden dava var. Sanıkların iddianameye karşı savunmaları alınmamış. Deliller toplanmamış. Mahkeme işin esası hakkında değerlendirmeyi yapmamış. Anayasa Mahkemesi’ne baktığımız zaman işin başında yargılama başlamadan, yargılamayı bitirecek karar verdi” dedi.

Bireysel başvurunun yeniden düzenlenmesi hakkında görüşlerini açıklayan Bakan Bozdağ, “Hükümet programımız içinde, eylem programı içinde bireysel başvurunun artırılması konusunda taahhütümüz var. Adalet Bakanlığı bu çalışmayı yürütüyor. Önümüzdeki süreçte bireysel başvurunun uygulamalarını görmek, aksayan yönlerini görmek ve daha etkin işleyebilmesi için adımlar atmak taahhütümüzdür” ifadelerini kullandı.