Baykal'dan Erdoğan'a: Biraz anlayışlı ol lütfen ya, yapacağını yapıyorsun zaten

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, başkanlık tartışmalarına ilişkin Erdoğan'a eleştirilerde bulundu.

Baykal'dan Erdoğan'a: Biraz anlayışlı ol lütfen ya, yapacağını yapıyorsun zaten

Eski CHP genel başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, AKP’nin ‘son’ şeklini vermek üzere Meclis’e sunacağı belirtilen başkanlık teklifine ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek “Biraz anlayışlı ol lütfen ya. Bakanları zaten istediğin gibi getiriyorsun, başbakana çekil git diyorsun gidiyor. Sen gel diyorsun geliyor” diye konuştu.

CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programında Abdulkadir Selvi ve Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Baykal, başkanlık tartışmalarına ilişkin Erdoğan’a eleştirilerde bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Bir defa seçilirim, kimseye hesap vermem. Böyle bir şey olmaz. Şimdi, bu bölünme işi nereden geliyor, oradan getiriyorum. Parlamenter rejimde neden bölünme olsun? Bölünme kutuplaşmadan geliyor, kutuplaşmayı sen yaratıyorsun. Parlamenter rejimde bu kutuplaşmayı kontrol edecek mekanizmalar olduğu halde işletmiyorsun. Cumhurbaşkanlığı’nda hiç de öyle bir mekanizma yok. Sen istediğin gibi tek başına yürütürsün. Suriye’de yığınla hata yaptı bu hükümet. Ya kardeşim, hem parlamenter rejim için ne yapıyorsun? Muhalefet, hatta kendi için de itirazlar oluyor. Başkanlık rejimi olduğu zaman olur mu ya? Gösterdiğin bakan, gösterdiğin milletvekili. Güven oyu alma diye bir mecburiyet yok. 80 milyonu kavrayan bir el mi bu? Öyle olsa bile sakıncalı. 40 milyonu yakında, 40 milyonu karşında. Ne olacak şimdi? Nerede birleşeceğiz biz şimdi? Bayrakta, milli marşta birleşeceğiz tamam. E Cumhurbaşkanı? Onu da kaldıralım. Kaldırmayalım kardeşim ya. Yapacağını yapıyorsun zaten kardeşim, yapacağını yaptın zaten kardeşim. Türkiye’nin ayarlarıyla oynama. Devletin bu kurumsal düzenini tahrip etme, sarsma çiğneme. Biraz anlayışlı ol lütfen ya. Al onun içinde yürü. Bakanları zaten istediğin gibi getiriyorsun, başbakana çekil git diyorsun gidiyor. Sen gel diyorsun geliyor. Sen istediğin için herkes istemediği halde aman üzmeyelim diye geliyor. Doğru dürüst Meclis’te oylanacak mı acaba? Meclis’te gerçekten özgür bir şekilde milletvekili getir pulu uygulamalarıyla mı yapılacak? Demokrasiden giderek kopuyoruz. MHP baskı altında olabilir belki olmayabilir. Milletin önünde ciddi konuşalım. 100 yıllık tarihte ciddi bir viraj. Ben isterim ki bunu ana muhalefet partisi lideriyle başbaşa gelsin milletin önünde konuşsunlar.”