Başbakan'a 'yakışan' başdanışmanlar

Davutoğlu 9 ismi yeni başdanışmanları olarak belirledi.

Başbakan'a 'yakışan' başdanışmanlar

Başbakanlık kaynakları, Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla, Süleyman Seyfi Öğün, İskender Pala, Muhsin Kızılkaya, Yılmaz Ensaroğlu, Mustafa Şen, Ömer Faruk Korkmaz, Necdet Subaşı, Ahmet Doğan ve Feridun Bilgin, Başbakan Başdanışmanları olduğunu açıkladı.

Yeni Başbakan Başdanışmanları arasında, Alevi açılımı ve ‘akil insanlar’ heyetinde görev alanların bulunması dikkati çekti.

Davutoğlu’nun 9 yeni başdanışmanı kim?

Siyaset bilimci Süleyman Seyfi Öğün, politik kültür, muhafazakarlık ve milliyetçilik konularında çalışıyor ve Maltepe Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler ve AB Bölümü Başkanlığı görevini yürütüyor.

İskender Pala, profesör, yazar ve divan edebiyatı araştırmacısı. Pala, 2013’te Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü almıştı.

Gazeteci Muhsin Kızılkaya, çeşitli gazete ve dergilere yazılar yazmanın yanı sıra Kürtçe’den Türkçe’ye çeviriler yapıyor. Kızılkaya, 2015 Genel Seçimi’nde AKP’den Mersin 3’üncü sıra milletvekili seçilmişti. AKP’li olmasında Murat Belge, Ahmet İnsel ve Ömer Laçiner’in Birikim dergisindeki yazılarının etkili olduğunu söylemesiyle hatırlanıyor.

Bir dönem Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda (SETA) Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü olarak görev yapan Yılmaz Ensaroğlu, aynı zamanda MAZLUMDER, İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) ve İnsan Hakları Araştırmaları Derneği’nin (İHAD) de üyesi.

Mustafa Şen, GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü olarak görev yapıyor. GENAR’ın yaptığı anketlerde AKP lehine manipülasyon yaptığı biliniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 2011 yılında Strateji Geliştirme Başkanlığı’na atanan Necdet Subaşı, 1986-1991 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapmıştı. Subaşı, Çağdaş Türk Düşüncesi, Türk Modernleşmesi ve Din, Alevi Modernleşmesi, Diyanet, Yurt Dışında Türk Göçmenler, Avrupa İslamı, gündelik hayat, kültürel farklar gibi alanlarda çalışmalar yürütüyor.

Ahmet Doğan, Gazze’ye 31 Mayıs 2010 tarihinde yardım malzemesi götürürken İsrail askerlerinin saldırısı sonucu Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden Furkan Doğan’ın babası.

Feridun Bilgin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114’üncü maddesi gereğince Haziran 2015 Genel Seçimi öncesi atanarak geçici Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yapmıştı.