Bakan Eroğlu'nun 'seçmece' Suriyelileri: Dualarıyla yüzde 5 büyüdük

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınmasında bazı kriterler olacağını söyledi.

Bakan Eroğlu'nun 'seçmece' Suriyelileri: Dualarıyla yüzde 5 büyüdük

Afyon’da bulunan Bakan Eroğlu Suriyeli sığınmacıların Türkiye vatandaşlığına geçişi için gereken ‘kriterleri’ açıkladı. “İyi yetişmiş insanları” Avrupa’nın da kabul ettiğini belirten Eroğlu şöyle konuştu:

‘Avrupa uzmanları hep kaptı’

“Onlar incelenecek. Uygun olmayanlar, vatandaş olamayacak. Suriye’de yetişmiş çok insan vardı. Benim de orada çok dostlarım, su ve çevre konusunda uzman insanlar vardı. Avrupa maalesef bunları hemen kaptı. Avrupalı çok uyanık. Hiçbir konuya destek vermiyor ama akademisyen veya uzman insanları kabul ediyor.

‘Dualarıyla yüzde 5 büyüdük’

Şimdi 3 milyon Suriyeli kardeşlerimize biz bakıyoruz. Sözde yardım yapacaklardı ama şu ana kadar yardım falan gelmedi. Gelir diye düşünüyoruz. Bizim 12-13 milyar lira doğrudan oldu. Ama bu destek, onların duası bereket getiriyor. Avrupa böyle davrandığı için onların büyüme oranı sıfıra doğru gidiyor. Türkiye ise onların duası ve bereketiyle yüzde 5 büyüyerek, dünyada ilk dörde giren bir büyüme oranına sahip oldu.”