Arkeolojik SİT alanına viyadük

Otoyol, iki antik köprünün yer aldığı 1'inci derece arkeolojik SİT alanı statüsünde ve Türkiye'nin en önemli rafting alanı Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın yer aldığı Köprüçay'dan geçecek.

Arkeolojik SİT alanına viyadük

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında gerçekleşecek olan Afyonkarahisar- Antalya – Alanya otoyol projesinin, Antalya – Alanya kesimi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ÇED başvuru dosyası halkın görüşüne açılırken sürece ilişkin 7 Nisan’da halkın da katılımı ile toplantı düzenlenecek.

Görüşe açılan ÇED raporunda Afyonkarahisar’dan başlayan otoyol projesinin 156 kilometrelik bölümünü oluşturan Antalya- Alanya güzergahının belirlenmesi çalışmaları sırasında ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ve belediyeler ile koordineli çalışılarak görüşlerin alındığı, detaylı arazi gezileri yapıldığı belirtildi.

Antalya- Alanya arasında D-400 karayolu tek alternatif olduğu için yükünün oldukça ağır olduğunun belirtildiği ÇED dosyasında, mevcut yola ilişkin şu değerlendirmelere yer verildi: “Koridor üzerinde bulunan büyük ve küçük yerleşim alanları bu artışa önemli etkide bulunmaktadır. D-400 karayolunun bu kesiminde yıllık ortalama günlük değerlere bakıldığında maksimum yüzde 20 gibi ağır bir taşıt trafiği gözlenmesine karşın, bölgenin turizm ve tarım sektörlerindeki kalkınmış yapısı düşünüldüğünde, bu kesimde özellikle yaz aylarındaki ağır vasıta trafiğinin, diğer aylara göre büyük artış gösterdiği sosyo-ekonomik bir gerçektir. Önemli yerleşim alanlarının birçoğunda devlet yolunun, mevcut yerleşimlerin içerisinde kalması, çoğunlukla sinyalize kavşakların bulunması ve karayolunun geometrik açıdan yer yer düşük standartlarda seyretmesi, olumsuz yapının daha da artmasına sebep olmakta ve hizmet seviyesini düşürmektedir.”

sit2

Bu nedenle Türkiye’nin en önemli turizm güzergahı Antalya- Alanya arasında, devlet yoluna alternatif teşkil edecek ve seyahat standardını yükseltecek bir yola gereksinim olduğunun vurgulandığı ÇED dosyasında, aynı zamanda artan ulaşım olanaklarının kongre, golf, doğa yürüyüşü, rafting gibi değişik turizm türlerinin de gelişmesi için bir itici güç olacağı belirtildi. Bölgenin kuzeyinde Toros dağları eteklerinde projelendirilen güzergahta, uzunluğu 22.5 kilometreye ulaşan 10 tünel, 11 kilometrelik 25 viyadük, 44 köprü, 54 altgeçit, 46 üstgeçit ve 9 kavşak yer alacak.

Milli parktan otoyol geçecek

ÇED raporuna göre otoyol, Pisidia uygarlığına ait Selge ve Pednelissos ile Aspendos ve Side antik kentlerini birbirine bağlayan iki antik köprünün yer aldığı 1’inci derece arkeolojik SİT alanı statüsünde ve Türkiye’nin en önemli rafting alanı Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın yer aldığı Köprüçay’dan geçecek.