Yıldırım'ın adaylığı dış basında: Erdoğan'ın uşağı Türkiye'yi yönetecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın AKP genel başkanlığına adaylığı dış basında da yer buldu.

Yıldırım'ın adaylığı dış basında: Erdoğan'ın uşağı Türkiye'yi yönetecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP’nin genel başkan ve başbakan adayı olarak gösterilmesi dış basında da yankı buldu. Avrupa ve dünya basını Yıldırım’ın Erdoğan’a “bağlılığı”na vurgu yapılarak, iki isim “uyum” içinde çalışacağına dikkat çekildi. Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild ise Yıldırım’ın adaylığını “Erdoğan’ın uşağı Türkiye’yi yönetecek” başlığıyla verdi.

El Cezire: Erdoğan’ın en güvendiği isim

Katar merkezli El Jezire, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP’nin genel başkan ve başbakan adayı olarak gösterildiğini son dakika olarak geçti. El Jezire, “AK Parti hükümetlerinde 12 yıl kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdüren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en güvendiği isimlerden biri Binali Yıldırım başbakan ve partinin genel başkan adayı. Erdoğan ile belediye başkanlığı döneminde kendisiyle birlikte çalışmaya başladı. Erdoğan ona o çok güveniyor.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Bild: Erdoğan’ın uşağı Türkiye’yi yönetecek

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Yıldırım’ın adaylığını “Erdoğan’ın uşağı Türkiye’yi yönetecek” başlığıyla haberleştirdi.

Gazetenin Yıldırım’ın adaylığına ilişkin haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti liderleriyle görüşmesi sonrasında, islamcı-muhafazakar AKP sözcüsünün Yıldırım’ın yeni başbakan ve parti lideri adayı olarak duyurulduğu ifade edildi.

The Guardian: Yıldırım ile Erdoğan aynı fikirde

İngiliz yayın kuruluşu The Guardian Yıldırım’ın ismi açıklandıktan sonra, konuyla ilgili haberini manşete taşıdı. “Türkiye’nin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım başbakan oluyor” başlığını kullanan gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldırım’ın yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda aynı fikre sahip oldukları vurgulandı.

BBC: Erdoğan en güvendiği ismi seçti

Bir diğer İngiliz yayın kuruluşu BBC de haberi “Erdoğan en çok güvendiği ismi aday seçti” şeklinde verdi. BBC, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle daha uyumlu ve bağlı olacak bir başbakan adayı belirlediğinin altını çizdi.

WSJ: Yıldırım, Erdoğan’ın yakın sırdaşı

ABD’nin önde gelen finans ve haber gazetesi The Wall Street Journal’ın(WSJ) konuyla ilgili haberin, AKP’nin genel başkan ve başbakan adayı olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a uyumlu bir isim olduğu vurgulandı.

WSJ, Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın sırdaşlarından biri olduğunu ekledi.

Washington Post

ABD’nin önde gelen basın kuruluşu Washington Post da haberi flaş olarak geçti. Washington Posti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP Genel Başkanı ve başbakan adayı olarak gösterdiğini okuycularına duyurdu.