Akşam gazetesine "Sümeyye Erdoğan'a suikast" yalanından mahkûmiyet

Akşam gazetesi, "Sümeyye Erdoğan'a suikast" haberleri nedeniyle eski CHP Milletvekili Umut Oran'a 6 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Akşam gazetesine

Akşam gazetesi, “Sümeyye Erdoğan’a suikast” haberleri nedeniyle eski CHP Milletvekili Umut Oran’a 6 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

CHP’li Umut Oran, gazeteci Emre Uslu ve @Fuatavni takma isimli sosyal medya hesabının yöneticisi arasında geçtiği iddia edilen ‘Gülen, Sümeyye Erdoğan için suikast emri verdi’ konuşmalarının da yer aldığı Twitter yazışmalarının sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi, Akşam gazetesini 17-20 Şubat 2015 tarihlerinde arka arkaya yaptığı ‘asılsız’ yayınlar nedeniyle Umut Oran’a 6 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Akşam ve Güneş gazetelerinde gündeme gelen yazışmalar üzerine CHP Milletvekili Umut Oran böyle bir yazışma yapmadıklarını, iddia edilen mesajın 140 karakterden daha uzun olduğunu, birbirlerini takip etmediklerini, bunun Twitter uygulamalarına göre de imkânsız olduğunu, kendilerine iftira atıldığını, bu gazetelerin sahibi Ethem Sancak, gazete yayın yönetmenleri Murat Kelkitlioğlu ve Turgay Güler’in bilerek ve isteyerek zincirleme biçimde sahte delil üreterek hakaret edip, iftira attıkları, suç işlemek için örgüt kurarak sahte delil ürettikleri gerekçesiyle çıkan her haber için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na çok sayıda suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi, Akşam gazetesini 17-20 Şubat 2015 tarihlerinde arka arkaya yaptığı asılsız yayınlar nedeniyle Umut Oran’a 6 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Mustafa Dolu, 11 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

Umut Oran’ın suç duyurusu üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, bilerek ve isteyerek zincirleme biçimde hakaret ve iftira suçunu işlediği gerekçesiyle Akşam ve Güneş gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü olan Mustafa Dolu hakkında 23 Mayıs 2015 tarihinde ceza davası açtı. Mustafa Dolu’nun 2 yıl ile 11 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istenen dava Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde halen sürüyor.

Bu davayı açan savcılar ile iddianameyi kabul eden ilk hâkimin görev yerleri değiştirilirken, HSYK bu değişikliğin ilgili hâkim savcıların kendi talepleri üzerine gerçekleştiğini öne sürmüştü.

Akşam gazetesi Umut Oran’a tazminat ödeyecek

Umut Oran söz konusu karalama yayınlarını yapan her basın kuruluşuna ayrı ayrı tazminat davası açarak tekzip de göndermişti. Bu davalardan birisine bakan Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi dün yaptığı duruşmada kararını vererek gazetenin davanın kabul edilmemesi istemini reddederken, Akşam Gazetesinin asılsız ve iftira içerikli yayınları nedeniyle Umut Oran’a 6 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Umut Oran: Peşlerini bırakmayacağım

Karara ilişkin Umut Oran şöyle konuştu: “Bu ülkede namuslu insanlar da en az namussuz insanlar kadar cesur olmalıdır. Bu kumpas sadece bana değil, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde benim üzerimden CHP’ye de yapılmış büyük bir saldırı idi. Akşam, Güneş, Star ve daha sonra Sabah ve Takvim’in yaptığı bu yayınlar aslında anayasal düzene, parlamenter sisteme, demokratik düzenimize yapılan birer saldırı idi. Çünkü seçimlere 3 ay kala ana muhalefet partisinin genel başkanına, milletvekillerine, o dönem genel başkan yardımcısı olan bana yönelik kurulan bir kumpas, çirkin bir iftira idi. Alçakça senaryonun ceza davasının ardından hukuk mahkemesinde de saptanması sevindirici bir gelişme. Bu senaryoyu planlamaya, yazmaya cesaret edenlerin mutlaka cezalandırılması gerekiyor ki bir daha hiç kimse basın yoluyla yada devletin içinde çöreklenmiş devletten beslenen rant elde eden çeteler aracılığıyla temiz siyaset ve temiz toplum için mücadele eden ahlaklı siyasetçilere böyle iftiralar atamasın! Tabii bir de bu senaryonun perde arkasındakiler var onlar da er geç adaletin önüne çıkacaklar ve yaptıklarının bedelini ödeyecekler, peşlerini asla bırakmayacağım.”