AKP'li Şaban Dişli'nin Tümgeneral kardeşi, Hulusi Akar'ın başına silah dayamış

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli'nin darbe girişiminde kilit rol oynadığı iddia ediliyor.

AKP'li Şaban Dişli'nin Tümgeneral kardeşi, Hulusi Akar'ın başına silah dayamış

AKP’li Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

İddialara göre Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın boğazını sıkarak ona zorla darbe bildirisini imzalamak isteyen ekip arasında yer aldığı iddia ediliyor. İşin ilginç yanı ise Dişli’nin operasyonla Akıncılar üssünden kurtarılan Akar’la birlikte Çankaya Köşkü’ne gelmesi oldu. İşte Mehmet Dişli ile ilgili soru işaretleri.

 FOTO: Düzenlenen operasyonla darbecilerin elinden kurtarılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, 16 Temmuz sabahı helikopterle Çankaya Köşkü'ne gelerek kurulan kriz masasındaki görevinin başına geçmişti. Akar'a özel kalem müdürü Mehmet Dişli de eşlik etmişti.

Hürriyet’in haberine göre; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın özel kalem müdürü Tümgeneral Mehmet Dişli ile bazı emir subayları ve korumaları, darbecilerin yanında yer aldı. Tümgeneral Dişli, Orgeneral Akar’ın hazırlanan bildiriyi imzalamasını ve Türk kamuoyuna okumasını istedi. Ancak Orgeneral Hulusi Akar, son derece sert ifadelerle yapılanlara karşı çıktı. Orgeneral Akar ile emir subayları zaman zaman gırtlak gırtlağa geldi. Tümgeneral Dişli, Akar’ı başına silah dayayıp ölümle tehdit etti. Akar’a sert fiziki müdahalede bulunuldu; bir ara boynuna kemer geçirildi. Orgeneral Akar’ın boynundaki yara izinin de kemer sıkmadan kaynaklandığı ve bu nedenle önceki gün TBMM’deki oturuma boynunu kapatacak şekilde üniforma ile geldiği öğrenildi.

Hulusi Akar darbe girişimi sabahı boynundaki ‘izle’ dikkat çekmişti.

Dişli tutuklandı

Orgeneral Akar, bildiriyi okumayınca, bu kez karargahtaki yine yakın çalışma çevresinden olan personelden sorumlu Tuğgeneral Mehmet Partigöç, “Komutanım bildiriyi imzalayın, bakın göreceksiniz çok iyi şeyler olacak” dedi. Orgeneral Akar, Partigöç’ü de sert sözlerle geri çevirdi. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve darbe girişimi sırasında bir düğünde olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın da emir subayları ve korumaları tarafından derdest edildikleri ileri sürüldü. Tümgeneral Dişli ve Tuğgeneral Partigöç tutuklandı.

En yakınındakiler darbeci

O gece Genelkurmay Karargahı’ndaki üst düzey bir isim Hürriyet’e şunları anlattı: “Saat 21.30 sıralarıydı. Genelkurmay’da çalışıyorduk. Komutan katından sesler gelmeye başladı. Hemen komutan katına çıktım. Özel kuvvetlerden askerler vardı. Önce ‘Tatbikat var’ dediler. Komutanın özel kalem müdürü Tümgeneral Mehmet Dişli dışarı çıkıp, beni işaret ederek, ‘Bunu da alın’ dedi. Yere yatırıldım. Telefonlarım alındı. Ellerim, ayaklarım ve ağzımı bağladılar. Komutan odasından bağırış çağrışlar geliyordu. Komutanın en yakınındaki emir subayları, korumaları, hepsi darbecilerin yanındaydı. Kafamı kaldırmaya çalıştığımda, benim altımda çalışanlardan da darbeciler olduğunu tespit ettim.

Öztürk ve Karakuş’u da gördüm

Komutanların ellerinin arkadan bağlandığını gördüm. Bunu yapan bu insanların emir subayları, özel kalem müdürleri, korumaları. Gözlerimizi de kapadılar. Bazılarımızı sırt sırta ayakta tuttular. Bizleri yaklaşık 10 kişilik bir grup halinde helikoptere götürdüler. Nereye indiğimizi bilmiyorduk. Sonradan Akıncı Hava Üssü’ne getirildiğimizi anladık. Yüzüstü şekilde yere yatırılmış olarak tutulduk. Bazı komutanları seslerinden tanıyordum. Komutanlar ayrı ayrı odalarda tutuluyordu. Aç susuz bırakıldık. Aradan çok uzun bir zaman geçtikten sonra darbecilere operasyon yapan bir grup özel kuvvet gelip serbest kaldığımızı söyledi. Bir ara Akın Öztürk ile damadı Hakan Karakuş’u da gördüm.”